Агромаркет

ЄК створить «смуги солідарності» заради покращення логістики агропродукції з України

Єврокомісія представила низку дій, які допоможуть Україні експортувати свою сільськогосподарську продукцію.

Про це повідомляється на офіційному сайті Єврокомісії.

Незважаючи на зусилля ЄС та його держав-членів зі спрощення перетину кордону між Україною та ЄС, тисячі вагонів та вантажівок очікують на оформлення на українській стороні. Середній поточний час очікування вагонів становить 16 днів, але інколи доходить до 30 днів. Ще більше зерна все ще зберігається в українських силосах, готових до експорту. Серед проблем різна ширина колії: українські вагони несумісні з більшою частиною залізничної мережі ЄС, тому більшість товарів необхідно перевантажувати у вантажівки або вагони, що відповідають стандартній колії ЄС. Цей процес займає багато часу, а перевалочні потужності вздовж кордонів обмежені.

Щоб усунути ці перешкоди та створити смуги солідарності, Єврокомісія разом з державами-членами та зацікавленими сторонами працюватиме пріоритетними діями у короткостроковій перспективі.

Щоб збалансувати попит та пропозицію та встановити відповідні контакти, Комісія створить логістичну платформу для встановлення контактів та попросить держави-члени призначити спеціальні контактні пункти «Смуги солідарності» («універсальний магазин»).

В рамках розширення пропускної спроможності транспортних мереж та перевантажувальних терміналів, ЄК вважає, що експортне постачання української сільськогосподарської продукції має бути пріоритетним, а керуючі інфраструктурою мають надати залізничні слоти для цього експорту. Комісія також закликає учасників ринку терміново перекинути мобільні зернонавантажувачі на відповідні прикордонні термінали для прискорення перевалки. Угода про автомобільні перевезення з Україною також усуне вузькі місця. Щоб спонукати транспортних операторів ЄС дозволяти своїм транспортним засобам в’їжджати до України, Комісія також розгляне варіанти додаткових фінансових гарантій.

Крім того, Комісія оцінить доступні складські потужності в ЄС та координуватиме свої дії з державами-членами, щоб допомогти забезпечити більше потужностей для тимчасового зберігання українського експорту.

Нагадаємо, Єврокомісія закликала країни ЄС відкрити кордони для сільгосппрацівників.