Агромаркет

Які ризики та можливості несе в собі Європейський зелений курс для українських агроекспортерів

«Зелений перегляд» стратегії «Від ферми до виделки»,  ухвалений в рамках Європейського зеленого курсу, несе в собі як ризики,  так і можливості для агроекспортерів з третіх країн.  

Таку думку висловив Назар Бобитський, керівник Брюссельського офісу Української асоціації бізнесу і торгівлі, повідомляє Український клуб аграрного бізнесу.

За його словами, стратегія, зокрема, передбачає рух до більш здорової та сталої харчової системи ЄС шляхом:

  • зниження використання хімічних засобів захисту рослин на 50% до 2030 року;
  • зниження використання антимікробних засобів в тваринництві на 50% до 2030 року;
  • скорочення викидів у тваринництві через обмеження імпорту сої та інших кормових добавок, вирощених без дотримання вимог кліматичної нейтральності.

«Ці обмеження можуть накласти більш жорсткі вимоги до максимальних залишкових рівнів пестицидів та антибіотиків в кінцевих рослинних та тваринних продуктах», – йдеться в повідомленні.

Можливі  ризики:

  • сертифікація вилучення вуглецю – перевірка ланцюжку виробництва продуктів на предмет використання технологій та методів господарювання для обмеження викидів;
  • нові вимоги по маркуванню харчових продуктів «nutrition labelling» – це додатковий адміністративний бар’єр для експортерів;
  • критерії знесліснення при допуску на ринок – наскільки кожен продукт вироблявся за рахунок знищення важливих екосистем, передусім лісів.

Потенційні можливості:

  • заохочення органічного виробництва та збільшення в ЄС с/г земель під органічним виробництвом до 25 %. Також зростає прогноз про більш ліберальний імпорт з третіх країн з вигідною логістикою;
  • заохочення використання ЗЗР там, де є біологічні діючі речовини;
  • фінансування на освіту і наукові дослідження/інновації в «зелені» агротехнології та методи агровиробництва в рамках програми ЄС «Горизонт2020».

Як зазначажться, уряд України заявив про намір нашої держави долучитись до ЄЗК. Такі прагнення уряду є важливими з огляду на необхідність формування в Україні державної політики, яка б враховувала екологічні та кліматичні виклики сьогодення. Водночас, слід брати до уваги увесь спектр наслідків ЄЗК для України в контексті можливостей та загроз, які він для нас створює.