Як та коли буде діяти мораторій на перевірки бізнесу

Запровадження мораторію на безпідставні перевірки бізнесу митними та податковими органами, починаючи з 24 липня 2025 року, з одного боку є позитивним сигналом для бізнесу, проте практична реалізація заходів щодо зменшення тиску на українське підприємництво потребує часу.
Про це Аgrotimes розповів адвокат, засновник і керівник Адвокатського бюро «Сергія Пагера» та сільськогосподарського товариства ТОВ «ЛЕНДЛОРД ЮКРЕЙН».
Він нагадав, що Указом Президента України від 21.07.2025 №538/2025 введено рішення РНБО «Про запровадження правових і організаційних заходів щодо мораторію на безпідставні перевірки та втручання державних органів у діяльність бізнесу й стимулювання економічного зростання в Україні».
Правник акцентував, що положення рішення РНБО дійсно встановлюють обмеження на проведення перевірок суб’єктів господарювання, декларують забезпечення захисту прав і законних інтересів іноземних інвесторів й передбачають ідентифікацію активів щодо юридичних та фізичних осіб, до яких застосовано санкції. Проте у практичній реалізації цього рішення виникає багато латентних перешкод і суперечливих трактувань.
«Доволі хибним є узагальнювання запровадження мораторію на перевірки до всього бізнесу. Такі обмеження щодо перевірок можуть бути застосовані виключно до двох категорій суб’єктів господарювання: які мають статус авторизованих економічних операторів та суб’єктів господарювання з незначним ступенем ризику. При цьому, якщо з першою категорією все зрозуміло, то з другою – не дуже. Яким чином державні органи визначатимуть підприємства «з незначним ступенем ризику»? Поки можемо тільки здогадуватись.
До того ж такі розмиті та позбавлені чіткості категорії підприємств, дають органам державної влади широкий спектр для варіювання та вибору «правильної» поведінки стосовно бізнесу», – зазначив Сергій Пагер.
Крім того, прийняте рішення містить в більшості лише рекомендаційний, а не імперативний характер. І вчергове може лише зводитись до нібито занепокоєння влади до скрутного становища бізнесу, який намагається вижити в умовах воєнного стану, а не реальності дій, спрямованих на захист підприємств від протиправних дій як правоохоронних, так і контролюючих перевіряючих органів.
«По-третє, наразі в нас є тільки вказівка у Рішенні РНБО органам митниці та податкової вжити організаційних і практичних заходів щодо встановлення обмеження на проведення перевірок стосовно суб’єктів господарювання. А от про настанови щодо виконання цієї вказівки поки що не відомо», – зауважив Сергій Пагер.
Правник наголосив, що такі рішення, спрямовані на захист бізнесу, дають надію на покращення економіки України під час воєнного стану. Але переконатись в їх дієвості допоможе лише час.
Нагадаємо, в Україні запроваджують мораторій на перевірки бізнесу.