Агромаркет

Український фермер заробляє всього 559 доларів з гектара, - думка

Рекордні врожаї зернових зовсім не є запорукою успішної агроекономіки.

Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомила віце-президент НААН, академік НААН, д.е.н., професор Ануш Балян.

За її словами, врожай зернових 2021 року зібрано рекордний – майже 45 мільйонів тонн. Це приблизно 33 мільйони тонн пшениці та 11 мільйонів тонн ячменю. З них фуражного зерна – 40%, продовольчого – 60%.

«Крім того, експерти вже підрахували, що на експорті цьогоріч зможемо заробити, відвантаживши 24,4 мільйона тонн вартістю 245 доларів за тонну, – 6 мільярдів доларів. Круто. Але.

Чому я вставляю сполучник але? А тому, що це все за урожайності 4,4 тонни з гектара. І це не може тішити на тлі світових показників. Ми, здається, на 44 чи 45 місці за врожайністю з гектара. Це показник кращих із відсталих», – зауважила фахівчиня.

Вона пояснила, що у Європі урожайність зернових з гектара становить 5,5 тонн, в США і Канаді – від 8 до 9 тонн. Та ж кукурудза у США дає врожай – 10,55 тонн з гектара, враховуючи те, що українські найкращі показники не перевищують 7,16 тонн.

«Це означає, що нам під зернові потрібно у два рази більше посівних площ, ніж американцям. Причому, при кліматичних атаках і ринку землі, який лише заходить у цивілізовані стосунки», – підкреслила Ануш Балян.

За її словами, на гектар площі в Україні вартість насіння, яке закоповує сільгоспвиробник, не перевищує 80-100 доларів. Для порівняння, у США це вартує майже 300$.

«На добрива ми витрачаємо 203 долари на гектар, проти 290 у США, на засоби захисту рослин ми витрачаємо 60 доларів, американці – 138. Це при тому, що оренда землі у нас у 5 разів дешевша. І при тому, що на механізацію ми витрачаємо 480 доларів, проти 315 в американців.

Як результат, американській фермер заробляє з гектара 840 доларів, український – 559. А це означає, що для покращення урожайності з гектара нам потрібно виділяти більше коштів на насіння, засоби захисту та добрива, збільшувати інвестиції в автоматизацію та механізацію. Лише за таких умов ми можемо думати про збільшення доходів від експорту до 10 мільярдів на наступні 5 років», – підсумувала Ануш Балян.

Нагадаємо, вартість гектару паю на Львівщині на 20% вища від середнього показника по Україні. Також ми писали, що рентабельність вирощування ріпаку становить понад 200%.