Україна зможе експортувати 50 млн тонн зернових і олійних
Україна зможе експортувати на світові ринки 50 млн тонн зернових і олійних культур врожаю 2023 року, а також близько 10 млн тонн рослинних олій і шротів.
Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
«Ми планували, що везтимемо на експорт приблизно 5 млн тонн на місяць. Однак у перші чотири місяці цього не сталося. Не змогли ми збільшити відвантаження через порти Дунаю, через які йшло 3,5-3,7 млн тонн щомісяця. З початком роботи «зернового коридору» в портах Великої Одеси видно потенціал. Лише через порти Великої Одеси можна відправляти 3-4 млн тонн (зернових і олійних культур – прим. ред.) на місяць», – сказав президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов у рамках Business Breakfast з Forbes Ukraina.
Сумарно через морський коридор і через західні кордони Україна зможе експортувати, за підрахунками президента УЗА, близько 6 млн тонн зерна щомісяця, що вже вдалося зробити в листопаді.
«Думаю, технічно буде реально поставити на зовнішні ринки 50 млн тонн зернових і олійних культур», – зазначив Микола Горбачьов.
Він додав, що Україна виробить ще 10 млн тонн продуктів аграрної переробки, зокрема рослинних олій та шротів.
«Більшу частину зерна та виробленої продукції ми продамо. Для нас це більш ніж 50% валютної виручки країни, яка стабілізує гривню. Гадаю, у держави великого вибору немає: або врожай згниє, або краще продати. Звісно, краще продати», – сказав президент УЗА і висловив упевненість, що трейдери впораються з цим завданням, якщо військові забезпечать безпеку судноплавства на нинішньому рівні.
Горбачьов наголосив, що Україна 2023 року змогла зберегти свій статус житниці світу, оскільки аграрії виростили 81 млн тонн зернових та олійних культур за умови внутрішнього споживання у 23-24 млн тонн. Він акцентував увагу, що Україна виробляє в три-чотири рази більше сільгоспкультур і продуктів переробки, ніж сама споживає, тому агросектор однозначно орієнтований на експорт.
Нагадаємо, Українським коридором експортували 5 млн тонн агропродукції.