Агромаркет

Україна торік займала лідерські позиції в рейтингах експорту агропродукції

У 2021 році українські експортери продукції сільського господарства четвертий раз поспіль оновили максимальний показник поставок на зовнішні ринки, отримавши загальний дохід у розмірі 27,9 млрд дол. США. Проте через повномасштабне воєнне вторгнення рф до України експортні показники нашої агропродукції у 2022 році є невизначеними.

Про це повідомляє пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».

Старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції ННЦ, д.е.н. Богдан Духницький зауважив, що торік наша держава продовжила очолювати глобальні рейтинги експортерів соняшникової олії і проса, а також зайняла одні з найвищих місць серед постачальників ячменю, кукурудзи, ріпаку, шроту і макухи, свіжого гороху.

Україна традиційно посіла перше місце за обсягами експорту соняшникової олії, хоча й зменшила його минулого року на 25% – до рівня 5132 тис. тонн.

Другий рік поспіль наша країна утримує лідерство в експорті проса, реалізувавши 168 тис. тонн (+ 45 %) цієї культури на зовнішніх ринках.

У 2021 році Україна зберегла третє– після Франції та Гватемали – місце в рейтингу експортерів свіжого й охолодженого гороху. Обсяги наших продажів цього виду бобових зросли з 18 тис. тонн у 2020 році до 26 тис. тонн торік.

Зменшивши продажі шроту і макухи (переважно з соняшнику) з 5522 тис. тонн у 2020 році до 4330 тис. тонн у 2021 році, Україна перемістилась з першого на третє місце в рейтингу експортерів цих продуктів на світовому ринку, поступившись Індонезії і Канаді.

Незважаючи на чергове зростання кількісних обсягів експорту ячменю – до 5656 тис. т (+12 %) – наша держава перемістилась у відповідному світовому рейтингу з другої на третю позицію, пропустивши вперед Австралію і Францію.

У рейтингу експортерів кукурудзи наша країна посилила свої позиції, перемістившися з четвертого на третє місце. Хоча обсяги закордонних поставок цієї сільгоспкультури зменшилися 2021 року на 12 %, склавши 24675 тис. тонн.

Зумівши наростити експорт ріпаку до 2671 тис. тонн (+12 %), Україна, втім, опустилася з другого на третє місце в переліку його основних постачальників на світовий ринок, який очолили Канада та Австралія.

На глобальному ринку наша держава входить до топ-10 найбільших експортерів багатьох інших агропродовольчих товарів, серед яких сушений горох (4 місце), мед (5), лущені волоські горіхи (5), пшениця (5), концентрат яблучного соку (5), жито (6), соя (6), волоські горіхи у шкаралупі (7), неподрібнений коріандр (7), м’ясо птиці (7), казеїн (8), сушені яєчні продукти (8), кукурудзяний крохмаль (8), ріпакова олія з низьким вмістом ерукової кислоти (8), консервовані томати (8), кукурудзяна олія (8), зазначив Богдан Духницький.

У 2022 році через російську військову агресію вітчизняний агропродовольчий експорт опинився в найскладніших за часів незалежності України умовах. Блокада морських портів та активні бойові дії у багатьох регіонах перешкоджають реалізувати не лише наявний потенціал зовнішніх продажів, а й унеможливлюють роботу чи заважають повноцінно працювати багатьом галузевим підприємствам. Наслідком цих негативних процесів стало більш ніж трикратне скорочення нашого аграрного експорту у березні-квітні 2022 року порівняно з відповідними його показниками за січень-лютий поточного року. Тому підсумковий результат агропродовольчого експорту України за 2022 рік перебуватиме в умовах невизначеності і високих ризиків, підсумував Богдан Духницький.

Нагадаємо, Україна стрімко нарощує обсяги експорту агропродукції.