Агромаркет

У Мінагрополітики зважили можливі ризики воєнного стану для агроринку

У Мінагрополітики зважили можливі ризики воєнного стану для агроринку

У Мінагрополітики проаналізували можливі ризики, які несе для аграрної галузі ескалація конфлікту в Азовському морі та зумовлений нею режим воєнного стану (ВС) у 10 областях, який вводиться в Україні.

Все нижченаведене – попередні прогнози й оцінки; складові змінюватимуться відповідно до розвитку ситуації, наголосили в міністерстві.

Ризики продовольчого характеру для внутрішнього ринку, зокрема, для областей із ВС, відсутні, написав на своїй Фейсбук-сторінці перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк.

«Пропозиція основних продуктів харчування значно перевищує прогнозований попит, а більшість областей, в яких введено воєнний стан, є профіцитними», – зазначив він.

Найсуттєвіші ризики – для рибної галузі через невизначеність щодо збереження стабільного і зрозумілого режиму риболовства в Азовському морі. Станом на 27 листопада рибалкам було рекомендовано в якості застережного заходу повернутися в порт; жодних юридичних чи фактичних обмежень до них не застосовувалось.

Режим ВС охоплює всі портові області і, припускає перший заступник міністра, може позначитися на роботі експортної інфраструктури. «Крім того, з’являється фактор непереборного впливу – військова потреба, якій буде підкорюватися транспорт. Зокрема, пріоритет у постачанні вагонів, подачі тяги тощо буде у військових вантажів», – додав він. Вплив цього фактору залежатиме від злагодженої роботи транспортної інфраструктури.

Ситуація, що склалася, може вплинути на логістику в аграрній галузі. Через напружену ситуацію в Приазов’ї, обсяги перевалки через порти Бердянськ та Маріуполь можуть бути вимушено скорочені, а потоки перенаправлені в порти Одеси, зазначив Максим Мартинюк. Проте, з огляду на поступове зниження помісячних обсягів експорту, великих проблем від можливої концентрації експортних потоків не очікується.

Він також висловив впевненість, що зернотрейдери не зловживатимуть застосовуванням статусу «Force Majeure», який дає можливість відтермінувати строки виконання зобов’язань за контрактами.  

Вплив на можливість коливання глобальних цін Максим Мартинюк назвав мінімальним. Так, на вчорашній біржовій сесії коливання ціни на пшеницю були в межах 1%.

Також Максим Мартинюк не виключає незначне зростання ціни фрахту, але «точно не в короткостроковій перспективі, оскільки судна фрахтуються з великим часовим лагом».

Ті ж аргументи він наводить і щодо зростання страхових премій. «Страхові компанії найімовірніше закладуть додаткові ризики при страхуванні операцій в портах Азовського моря», – зауважив Максим Мартинюк.

Довідка

26 листопада Верховна Рада проголосувала за впровадження воєнного стану у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азовсько-Керченської акваторії терміном на 30 днів. Закон набуває чинності з дня його опублікування.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!