Агромаркет

У 2016 році частка договорів довгострокової оренди сільгоспземель зросла до 17%

У 2016 році частка договорів довгострокової оренди сільгоспземель зросла до 17%

Із 27,5 млн га розпайованих земель, за результатами досліджень Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», у 2016 році 19,7 млн га (71,6%) передано в оренду, 4,8 млн га (17,6%) приєднано до індивідуального, у тому числі особистого селянського господарства без створення юридичної особи. А власники ще 3 млн га досі не визначилися, як розпорядитися своїм земельним паєм, або ж він використовується без належного документального оформлення.

У 2016 році переважна більшість договорів оренди (близько 45%) укладені на 8-10 років, тобто домінує середньострокова оренда. Зростає частка довгострокової (понад 10 років) оренди: 2016 року вона становила 17% проти 1,8% у 2000 році.

Економічний ефект від запровадження лише інституту оренди оцінюється в 14 млрд грн., у тому числі 12,9 млрд грн. – оренда земель приватної власності, 1,1 млрд грн. – земель державної власності, поінформувала завідувач відділу земельних відносин та природокористування Інституту аграрної економіки Ольга Ходаківська.

В умовах дії мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення зафіксовано понад 1,5 млн, або 22% нотаріально посвідчених переходів прав власності на земельні паї. В основному транзакції пов’язані з успадкуванням (92%). Випадків дарування зафіксовано понад 6%, продажу ‒ 1%, міни ‒ 0,4%.

Операції щодо обміну земельних ділянок активізувалися протягом останніх двох років. Саме на цей період припадає близько 60% всіх угод. Нині цей інструмент дедалі частіше використовується у тіньових схемах відчуження земель, що діють в обхід мораторію, пояснила експерт.

Вагомим зрушенням у сфері земельних відносин є запровадження земельних торгів (аукціонів), на яких нині відпрацьовано механізм продажу прав оренди земель державної власності. Середній розмір орендної плати за земельні ділянки, набуті в оренду на конкурентних засадах, у 2016 році становив 9% нормативної грошової оцінки, а за І півріччя 2017 року – 13%, зазначила Ольга Ходаківська.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!