Треба вирішити проблему дешевих і «довгих» грошей для тих, хто працює на землі - експерт
Найближчими роками земля не стане тим ресурсом, під який виробники зможуть залучити кошти на розширення виробництва, вважає Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.
Наразі земля перебуває переважно у власності фізичних осіб, і для її придбання потрібно буде вкладати кошти. У більшості виробників нема коштів на придбання тієї землі, що вони обробляють, зазначає Соколов. Під існуючі проценти (25-30%), на його думку, неможливо брати гроші в кредит. Натомість треба вирішити проблему дешевих і «довгих» грошей для тих, хто працює на землі.
Проте, підкреслює Соколов, банки зможуть давати гроші в кредит під заставу землі лише тоді, коли зрозуміють, скільки вона коштує.
За словами експерта, банкіри пропонують вводити ринок землі поетапно: спочатку на державні землі, потім у кількох районах, щоб бачити, як формується ціна по всій країні, аби не було надлишкової пропозиції. І до моменту, як основний обсяг землі почне продаватися, можливо, банки зможуть дати фермерам дешеві гроші під купівлю землі. Така непевність насторожує найбільше, зазначає Соколов.
Якщо землю придбають ті, хто на ній не працює, це призведе до перерозподілу: з’являться компанії без знань, від чого аграрний ВВП тільки впаде, переконаний заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.
Додати коментар