Агромаркет

Світові ціни на продовольство опускаються шостий місяць поспіль, - ФАО

Світові ціни на продовольство опускаються шостий місяць поспіль, - ФАО

Середнє значення Індексу цін ФАО (ІЦФ) на продовольство опускається шостий місяць поспіль, і у вересні знизилося у порівнянні з серпнем на 1,1% або 1,5 п до 136,3 п, що на 5,5% або 7,2 п перевищує показник вересня 2021 р.

Про це повідомляється у оновленому звіті ФАО.  

При цьому значення ІЦФ на зернові виросло у порівнянні з серпнем на 1,5% або 2,2 п до 147,8 п, що на 11,2% або 14,9 п перевищує показник вересня 2021р. Світові ціни на пшеницю у вересні виросли на 2,2% через невизначеність з роботою зернових коридорів у Чорному морі. Їх підтримали дефіцит опадів в Аргентині та США, а також динаміка експорту пшениці з ЄС на тлі дефіциту поставок кукурудзи. Фуражні зернові у вересні подорожчали на 0,4%, зокрема кукурудза – на 0,2%, оскільки зміцнення долару США компенсувало зниження прогнозів врожаю в ЄС та США на тлі невизначеності з експортом з України. Світові ціни на ячмінь впали на 3% на прогнозах гарного врожаю в Австралії та рф, тоді як на сорго виросли на 13,2% через прогнози скорочення виробництва у США. Ціни на рис виросли на 2,2%, найбільше – на індійські сорти внаслідок зміни експортної політики країни та повеней у Пакистані.

Середнє значення ІЦФ на рослинні олії знизилося у порівнянні з серпнем одразу на 6,6% або 10,8 п до найнижчого з лютого 2021 р рівня – 152,6 п. Ціни на пальмову олію у вересні знижалися шостий місяць поспіль внаслідок значних запасів та сезонного нарощування виробництва. Водночас ціни на соєву олію після незначного зростання у серпні у вересні незначно знизилися на тлі збільшення експорту з Аргентини. Ціни на соняшникову олію опустилися до 14-місячного мінімуму внаслідок  збільшення експортних пропозицій з чорноморських країн на тлі низького імпортного попиту. Ріпакова олія дешевшає на прогнозах рекордного світового виробництва у 2022/23 МР. Крім того, на ринки рослинних олій тисне зниження цін на нафту.

Середній ІЦФ на молочну продукцію у вересні знизився на 0,6% або 0,8 п до 142,5 п, але на 20,7% або 24,4 п перевищує показник вересня 2021 р. Зниженню цін, які номінуються у доларах США, сприяло зниження курсу євро відносно долара та скорочення попиту на середньострокові поставки  на очікуваннях уповільнення світової економіки. Хоча попит на швидкі поставки залишається високим, особливо з боку країн Азії.

Значення ІЦФ на м’ясо у вересні знизилося на 0,5% або 0,6 п до 121,4 п, що на 7,7% або 8,7 п перевищує показник вересня 2021 р. Через валютні коливання найбільше знизилися ціни на баранину. Яловичина дешевшала під тиском значної пропозиції з Бразилії та інших країн – виробників. Ціни на м’ясо птиці впали через скорочення попиту, навіть попри зниження пропозицій через спалахи пташиного грипу в окремих країнах – експортерах. Ціни на свинину знову виросли внаслідок дефіциту пропозицій в ЄС.

Значення ІЦФ на цукор знизилося на 0,7% або 0,8 п до найнижчого з липня 2021 р рівня -109,7 п завдяки гарному врожаю в Бразилії та падінню цін на етанол. Прогнози значного світового врожаю у 2022/23 МР тиснуть на ціни, але їх підтримує дефіцит світової пропозиції цукру.

Нагадаємо, ФАО прогнозує скорочення світового виробництва зерна на 17,2 млн тонн.