Страхування від АЧС ефективно, коли застрахована переважна більшість підприємств
В Україні обговорюватимуть можливість державної підтримки групового страхування від АЧС, щоб залучити якомога більше комерційних свинарських підприємств і таким чином знизити страхову ставку.
Про це заявив перший заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Жук.
Він розповів, що деякі країни Європи перейшли на страхування від АЧС, але ефективним і доступним воно стало тоді, коли застрахувався майже весь бізнес.
«Коли страхувати одну чи дві свиноферми у країні, то дуже великі ризики, – зазначив він, – а вартість страхування невигідна для підприємства».
За словами заступника директора департаменту аграрної політики та сільського господарств Мінагрополітики Олени Ольшанової, розрахунки показали, що система страхування від АЧС і компенсацій страхових внесків (здешевлення вартості страхування) ефективна тоді, коли 80% учасників ринку будуть застраховані.
«Компартменталізація – підґрунтя, яке дасть можливість виробнику говорити зі страховиками, – наголосила вона. – Компартмент є гарантією того, що на підприємстві налагоджена певна система».
Чим вищий рівень біобезпеки в тих країнах, де здійснюється компартмент, тим нижча страхова ставка, додав Андрій Жук.
Водночас аналітик відділу агробізнесу Європейського банку реконструкції та розвитку Василь Говгера запевняє, що за українських реалій запровадити страхування від АЧС неможливо.
«По-перше, такі механізми не запроваджуються у період спалаху хвороби, а виключно у період спокою, коли є певний період часу, щоб накопичити за рахунок внесків певний капітал, фонд, який може у довгостроковій перспективі гарантувати компенсації», – наголосив він.
В Україні наразі можна накопичувати місяць, і за одного спалаху АЧС все втратити, пояснив експерт. Тобто гарантувати довгостроковість такого фонду неможливо.
«По-друге, щоб такий фонд працював, має бути повна ідентифікація всіх тварин, – зазначив Василь Говгера. – І, по-третє, має бути повна, дуже швидка нотифікація спалахів АЧС».
Додати коментар