Агромаркет

Скасування відшкодування ПДВ при експорті технічних і олійних культур доцільно відкласти до 2019 року, – експерт

Скасування відшкодування ПДВ при експорті технічних і олійних культур доцільно відкласти до 2019 року, – експерт

Із скасуванням дії нульової ставки ПДВ при експорті олії, ріпаку та соняшнику постає реальна загроза втрати напрацьованих ринків поставок олійних культур у непереробленому вигляді. Адже іноземні партнери будуть не готові купувати вже оброблений продукт – із втратою частини своєї доданої вартості.

На цьому наголосив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш.

У такому випадку наслідки для галузі можуть бути катастрофічними – може виникнути криза перевиробництва з відповідним ціновим обвалом. Соя та ріпак можуть надовго зникнути з українських полів, зауважив він.

Від запровадження цього рішення в першу чергу суттєво постраждають сільгосптоваровиробники, адже закупівельні ціни на сою та ріпак очікувано знизяться.

Насіння соняшнику у непереробленому вигляді практично не експортується, тому на цьому сегменті суттєвих змін не передбачається. Натомість левова частка виробленого обсягу сої та ріпаку експортується саме у непереробленому вигляді. Прогнозні значення за 2017 рік очікуються на рівні понад 75% по сої та 93% – по ріпаку.

Цілком ймовірно, що в разі набуття чинності згаданою правкою, аграрії масово почнуть відмовлятись від вирощування ріпаку та сої. Внаслідок цього виникне ризик того, що наявні переробні потужності не будуть належним чином завантажені.

У разі зменшення посівів під соєю та ріпаком може збільшиться пропозиція на ринку інших сільгоспкультур, що може обвалити на них ціну й обумовити втрату доходів сільгосппідприємствами.

Крім того, можуть збільшитися обсяги виробництва сої та ріпаку у «сірій» зоні. Тому в експортерів відповідних продуктів не буде виникати вхідного ПДВ, який необхідно буде заявляти до відшкодування з бюджету, і відповідні операції матимуть економічний сенс.

«З огляду на велику кількість можливих ризиків запровадження цієї норми доцільно було б відкласти до середини 2019 року», – вважає Леонід Тулуш.

Довідка

Частка олії, ріпаку та соняшнику в загальній посівній площі останніми роками динамічно зростала, і в 2017 році сягнула близько 40%. При цьому їхня частка у загальних доходах сільгосппідприємств від рослинництва кілька років поспіль перевищує 42%, а в загальному обсязі прибутків – 51%.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!