Агромаркет

Ринкові ціни на сільгосппродукцію можуть зрости на 15-18% - прогноз

Ринкові ціни на сільгосппродукцію можуть зрости на 15-18% - прогноз

Унаслідок подорожчання газу можуть зрости на 15-18% ринкові ціни на сільгосппродукцію, а врожаї й доходи сільгоспвиробників – знизяться. 

Про це пише в своїй колонці для AgroTimes доктор економічних наук, професор, завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

«Аграрії будуть зменшувати використання добрив, оскільки додатковий ефект від їх застосування не компенсує витрати на закупівлю», – зазначає науковець.

Він пояснює, що йдеться передусім про малі та сімейні фермерські господарства, які обробляють невеликі площі (до 400-500 га) й мають незначні обігові кошти. А тим часом частка вартості міндобрив у структурі виробничої собівартості фермерських господарств доходить до 20%. 

«Вартість міндобрив гальмуватиме їх продаж. Розрахунки, проведені науковцями ННЦ «Інститут аграрної  економіки» свідчать, що подорожчання газу до 20-28 тис. грн. за тисячу кубометрів призведе до загального подорожчання мінеральних добрив на 40-55 млрд грн (якщо їх внесення буде на рівні 2020-2021 років). Відтак виробнича собівартість сільськогосподарської продукції може зросте на 10-12%», – наголошує Олександр Захарчук.

Оскільки подорожчання газу спричинить ще й збільшення витрат на електроенергію, паливо, інші прямі витрати та оплату послуг сторонніх організацій, які теж у собівартості своєї продукції мають споживання газу, то це ще додасть додатково 3-5% до виробничої собівартості сільськогосподарської продукції.

«Ринкові ціни на сільгосппродукцію можуть зрости на 15-18%», – робить логічний висновок Олександр Захарчук.

Аби запобігти проблемі, науковці ННЦ «Інститут аграрної економіки» пропонують Україні застосувати дієвий механізм забезпечення матеріальними ресурсами вітчизняних сільськогосподарських суб’єктів господарювання, які виробляють сировину для продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість.

Нагадаємо, 256  виробників соціально значущих товарів допущено до біржових торгів з продажу газу власного видобутку . Також ми писали, що держава регулюватиме ціни на газ для виробників соціально значущих товарів.