Агромаркет

Покупці чекатимуть на зниження вартості соняшникової олії до минулорічного рівня, - думка

Покупці чекатимуть на зниження вартості соняшникової олії до минулорічного рівня, - думка

Впродовж грудня 2021 року рослинна олія не стала дешевшою, ніж у грудні 2020 року.

Про це повідомляють фахівці відділу аналітики та моніторингу ГК «Прометей».

Вони зауважили, що цьогорічна тенденція формування ціни попиту цілком протилежна від минулорічної.

«Покупці олії зменшують обсяги закупівлі, лімітують запаси продукції, вмить реагують на підвищення цін, обирають більш дешеві альтернативи соняшниковій олії (соєву, пальмову олію)», – зазначили аналітики.

Так, в світі споживають щорічно близько 200 млн тонн рослинної олії: соняшникова олія становить 10% від світового споживання. Виробниками та експортерами соняшникової олії окрім України є Росія, ЄС, Турція, Аргентина та інші країни світу.

«Впродовж грудня 2021 року олія вже втратила близько 100 USD у вартості, але ще не стала дешевшою, ніж у грудні 2020 року. При цьому покупці залишаються пасивними і не готові закупати продукцію українського виробництва за наявною ціною, маючи змогу обирати більш дешеві рослинні олії. ОЕЗи фізично не здатні реалізувати продукцію власного виробництва», – підкреслили аналітики.

Вони припустити: якщо ситуація на світовому ринку олійних культур не зміниться, покупці чекатимуть зниження вартості соняшникової олії хоча б до минулорічного рівня в 1100–1200 USD/MT. В такому випадку за насіння ОЕЗи не зможуть платити більше 15—16 тис. грн за тонну. Враховуючи обсяг потенційної пропозиції соняшника і відсутність попиту на олію, а отже і попиту на соняшник з боку ОЕЗів, вартість сировини для переробки може опуститися ще нижче зазначеного цінового діапазону.

Нагадаємо, світові ціни на рослинну олію досягли історичного максимуму. Також ми писали, що Україна зменшила експорт соняшникової олії на 15%.