Поетапне відкриття ринку сільгоспземель призведе до подвійного зростання цін
Ціна земель сільськогосподарського призначення за поетапного зняття мораторію з дозволом на початковому етапі продавати тільки державні землі буде вдвічі вище, ніж за одночасного введення в обіг приватних і державних земель.
Таку думку висловив старший економіст проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні» Київської школи економіки Олег Нів’євський.
За його підрахунками, така різниця буде обумовлена обмеженою пропозицією. Крім того, він зазначив, що середня площа ділянки держземлі – 82 га, приватної – 3,6 га. Цей фактор підвищує інтерес до держземель із боку агробізнесу, що, відповідно, вплине на ціну.
«Введення в обіг лише держземель – це певним чином відтермінування мораторію, – пояснив він. – Є рішення Європейського суду з прав людини про те, що мораторій порушує право людини, і впровадження продажів тільки держземель на першому етапі суперечить цьому рішенню. Тези про те, що запуск ринку з продажу держземель дозволить встановити ціновий орієнтир і відпрацювати механізм продажів, безпідставні. Середня ціна продажу прав оренди держземлі зараз вдвічі вище, ніж приватної. На ринку купівлі-продажу можемо очікувати такого ж розриву.
За підрахунками Олега Нів’євського, економічний ефект (згенерована додана вартість) в разі введення в обіг лише держемель буде втричі нижче: $2 млрд проти $7 млрд за повного відкриття ринку. Крім того, продаж держземель не дозволить розвинути банківське кредитування під заставу землі.
Додати коментар