Агромаркет

Під час карантину важливо зберегти логістичні потоки для забезпечення аграріїв насінням, - думка

Щоб убезпечити урожай-2020 і мінімізувати його можливі втрати від запровадження в Україні карантинних заходів, пов’язаних із коронавірусом COVID-19, вкрай важливо зберегти логістичні потоки для забезпечення вітчизняних сільгосптоваровиробників насіннєвим матеріалом, адже саме насіння є першою ланкою в будь-якому ланцюгу поставок.

Про це повідомив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

«Через неефективну державну підтримку розвитку українського насінництва, а звідси, і нижчу конкурентоспроможність вітчизняного насіннєвого матеріалу наша країна значною мірою є залежною від імпорту насіння», –  зазначив експерт.

За його словами, щороку перший квартал – це період найбільш активних поставок зарубіжних виробників та закупівель насіння для посіву ранніх зернових.

У структурі українського імпорту насіння традиційно домінує соняшник, кукурудза, ріпак та цукровий буряк, нагадав експерт. Щороку Україна імпортує 30-35 тис. тонн гібридного насіння кукурудзи, 27-30 тис. тонн соняшнику, 8-10 тис. тонн насіння ріпаку, а також 0,6-0,7 тис. тонн цукрового буряку на загальну суму близько $500 млн.

За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, обсяги поставок цих видів продукції на вітчизняний ринок за перші три місяці 2020 року можуть складати до 80-90% від загального річного імпорту насіння в Україну.

«В умовах боротьби з коронавірусом необхідно водночас захистити режим вільної торгівлі насінням і забезпечити реалізацію Україною своїх міжнародних зобов’язань в частині виконання положень статті 19 «Про право на насіння, якавключає правона використання, вирощування, повторне використання, обмін, транспортування, передачу та продаж насіння» декларації Організації Об’єднаних Націй від 28 вересня 2018 року «Про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості»», – вважає Олександр Захарчук.

І тут, на його думку, міг би стати у пригоді досвід інших країн, які у зв’язку з коронавірусом дещо послаблюють свої кордони та вимоги щодо проведення сертифікації насіння для весняної сівби.

Україна, щоб не лишитися восени «без хліба», повинна вже зараз реалізувати цілу низку тимчасових заходів, спрямованих на забезпечення агротоваровиробників насіннєвим матеріалом, зокрема: скасувати усі заборони на ввіз та продаж насіння та його компонентів; забезпечити проходження усіх логістичних потоків, щоб не загрожувати сільськогосподарській виробничій діяльності; надати посильну допомогу для закупівлі насіння малим та середнім товаровиробникам.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!