Падіння цін, інтенсифікація виробництва, зміна споживчих настроїв: головні тренди в агросекторі на найближче десятиліття
Нещодавно вийшов черговий прогноз Організації економічного співробітництва та розвитку і Світової продовольчої організації (ФАО) щодо трендів в сільськогосподарському виробництві та на ринках аграрної продукції на наступні десять років.
Про це повідомляє Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ).
Так, згідно з прогнозом, в агросекторі у найближче десятиліття ключовими будуть такі тенденції:
- Попит на продовольство буде формуватись передусім за рахунок зростання кількості населення, в той час як споживання на душу населення в більшості країн буде відносно стабільним, хоча і суттєво відрізнятиметься від стану розвитку кожної країни. Витрати на продукти харчування на душу населення в світі зростуть.
- Очікується подальше зростання споживання продукції тваринного походження та жирів.
- Кормове споживання зростатиме переважно за рахунок зростання кількості поголів’я та виробництва продукції аквакультури в країнах із низькими та середніми доходами.
- Роль біопалив у зменшенні емісії вуглецю знижується, також зменшиться споживання палива із використанням біокомпонентів на двох основних ринках – США та ЄС.
- Близько 85% зростання врожаю сільськогосподарських культур у світі забезпечуватиметься за рахунок інтенсифікації використання ресурсів, кращих практик вирощування та інвестицій в технології. Ще 10% припадатиме на отримання декількох врожаїв в рік на одній земельній ділянці, а на розширення площ припадатиме лише 5% зростання врожаїв.
- У тваринництві найбільші темпи зростання очікуються в секторі птахівництва. Темпи розвитку свинарства залежатимуть від ситуації із африканською чумою свиней в Китаї, де очікується відновлення до 2025 року. Очікується також зростання сектору аквакультури.
- Через вплив COVID-19 в базовому сценарії ціни на аграрні товари можуть суттєво знизитись, як реакція на падіння доходів, особливо в країнах з низьким рівнем добробуту, що спричинить зменшення споживання олій та продуктів тваринництва, навіть незважаючи на зниження цін. З іншого боку зросте споживання злакових та бобових.
- Іншими чинниками обмеження попиту будуть дієтичні уподобання, занепокоєння щодо впливу здоров’я або екологічного впливу агровиробництва, і навіть політична реакція на проблему ожиріння.
- На обсяги пропозиції сільгосппродукції впливатимуть нові спалахи хвороб тварин, нашестя сарани, зростаючі рівні антимікробної резистентності, регуляторні обмеження для нових технологій в рослинництві, а також екстремальні погодно-кліматичні події.
- Цифрова трансформація матиме значний вплив на динаміку як пропозиції, так і попиту. Торгівельні угоди між важливими гравцями аграрних ринків можуть мати значний вилив на торгівлю.