Агромаркет

Обмеження експорту соняшникової олії призведе до втрати $3 млрд валютної виручки, - УЗА

Обмеження експорту української соняшникової олії з України через запровадження квотування та встановлення квоти на нульовому рівні призведе до втрати близько $3 млрд валютної виручки.

Про це повідомляє прес-служба Української зернової асоціації.

На думку фахівців УЗА, таке обмеження може спровокувати відмову аграріїв від вирощування соняшнику, що призведе до дефіциту сировини для переробників в новому сезоні. На тлі падіння експорту та валютної виручки ціни на сировину і на соняшникову олію виростуть.

В УЗА нагадали, що Україна займає перше місце в світі серед експортерів соняшникової олії, виробляючи щорічно близько 6-7  млн т, при цьому внутрішнє споживання складає лише близько 400 тис т на рік.

В 2020-2021 маркетинговому році (вересень-серпень), українські аграрії виростили близько 13 млн т соняшника, з якого буде вироблено близько 6 млн т соняшникової олії. Очікується, що близько 5,6 млн т олії буде експортовано, адже з року в рік внутрішнє споживання не перевищує 400 тис т.

У Асоціації також нагадали про те, що Україна минулого року приєдналася до групи країн, які домовилися не обмежувати експорт продовольства, щоб не порушувати усталені ланцюги постачання продовольства у світі. Цього року Україна приєдналася до Комітету з всесвітньої продовольчої безпеки ФАО.

УЗА наголошує на відсутності об’єктивних підстав для обмеження, квотування чи ліцензування аграрного експорту та олійного, зокрема, а також підкреслює відсутність дефіциту олії на внутрішньому ринку. Як відомо, виробництво зерна в Україні є профіцитним. Так, лише 5-10% соняшникової олії споживається всередині країни, а решта щороку експортується, що є суттєвим джерело надходження валюти в країну та запорукою стабільності економіки. 

Нагадаємо, українська соняшникова олія витіснила російську з ринку ЄС. Також ми писали про те, що найбільшими імпортерами української олії є Індія та Китай.