НААНУ пропонує формувати первинний ринок землі фізособами
Наукове співтовариство України розробило дорожню карту поетапного введення ринку обороту земель, яка передбачає можливість концентрації не більше 200 га земель у власності фізичної особи.
«Пропонується на першому етапі протягом 3-5 років передбачити, що формування первинного ринку земель може базуватися на купівлі-продажу земель тільки фізичними особами з одночасним створенням сприятливих умов для розвитку аграрного підприємництва, ‒ сказав президент Національної академії аграрних наук України (НААНУ) Ярослав Гадзало під час парламентських слухань щодо ринку землі. ‒ Слід чітко регламентувати обмеження обсягів земель у приватній власності однієї фізичної особи : можливо не більше 200 га».
За його словами, необхідно розблокувати іпотеку земель приватної, комунальної, державної власності та передбачити аукціонні торги землями окремих комунальних або державних підприємств-банкрутів.
«На наступному етапі можна лібералізувати земельний ринок, визначивши при цьому законодавчо допустимі площі земель, якою можуть володіти в перспективі юридичні особи», ‒ зазначив президент НААНУ.
За його словами, не менш важлива складова дорожньої карти полягає в тому, що держава не повинна усуватися від управління земельними ресурсами. «Земля перебуває під особливою охороною держави, а усунення держави від своїх конституційних обов’язків вже призвело до значної деградації українських ґрунтів. Площа деградованих і малородючих земель в Україні становить близько 10 млн га, а щорічні втрати від основних видів деградації становлять 1 млрд євро», ‒ наголосив Ярослав Гадзало.
Він вважає за доцільне відновити законодавчу норму про направлення земельного податку та надходжень від відчуження земель комунальної чи державної власності засобів на вирішення проблем, пов’язаних зі збереженням і покращенням родючості ґрунтів.
Не менш важливим, на думку вченого, є те, що земельні відносини повинні регулюватися не окремими численними законодавчими актами, а єдиним законом.
«Вважаємо, що питаннями управління земельними ресурсами повинен займатися єдиний орган центральної виконавчої влади в особі Дерєгеокадастра з наданням йому великих повноважень з контролю раціонального використання земель, виконанням функцій з охорони родючості ґрунтів», ‒ заявив Ярослав Гадзало.
На його думку, концентрація великих масивів земель і робота великих агропідприємств повинні регулюватися територіальними громадами.
Додати коментар