Агромаркет

Малі та середні фермери потерпають від нестачі капіталу

Малі та середні фермери потерпають від нестачі капіталу

Малі і середні українські ферми програють великим виробникам в Україні та інших країнах через нестачу доступу до міжнародних ринків, конкурентного ринку факторів виробництва, науково-технічного прогресу, і, що найбільш важливо, капіталу, пишуть експерти VoxUkraine в своїй статті у виданні “Ліга.Бізнес”

Капітал або недоступний, або стоїть вчетверо дорожче, ніж в інших великих країнах – експортерах агропродукції. Великі українські виробники, навпаки, фінансуються інвесторами з країн зі значно більш низькими процентними ставками. Ця різниця ставить малі і середні українські ферми в надзвичайно скрутне становище.

Банки неохоче кредитують малих виробників. Щоб застрахувати себе від ризиків, вони підвищують відсоткові ставки і ставлять завищені вимоги до застави. Такий підхід вимушений. Справа не в тому, як вважають деякі, що банки не зацікавлені в кредитуванні сімейних ферм. Швидше, банки змушені реагувати на існуючі бізнес-умови. Зусилля уряду і донорів щодо розвитку сільської місцевості не матимуть стійких наслідків, якщо не переглянути умови банківського кредитування малих і середніх сільських господарств.

Перелік перешкод для кредитування невеликих виробників на розумних умовах починається з відсутності земельних прав, обмежених мораторієм. Земля сільськогосподарського призначення не є товаром. До того ж відсутні правові можливості використовувати орендовану землю як заставу. Більш того, витрати банків на оцінку і моніторинг позик занадто високі, що зменшує потенціал прибуткових операцій.

Іншою серйозною проблемою є високі відсоткові ставки. Тут теж потрібні реформи. Але не можна вирішувати проблему за рахунок повернення корумпованих схем субсидування кредитних витрат малих фермерів.

Реальні процентні ставки до банкрутства позичальника можуть подвоїтися або потроїтися в країнах зі слабкими політичними і правовими системами. Зниження процентних ставок в Україні потребує реформ, які забезпечать судову незалежність, дотримання прав власності, правове забезпечення виконання угод і зниження витрат бізнесу в результаті корупції.

Уряду не варто виділяти значні субсидії агрокомпаній. Україна є виробником світового рівня, і фінансовий сектор, як в Україні, так і за її межами, готовий задовольнити попит. Роль влади – створити умови, в яких фінансування сектора приватними банками забезпечить досягнення соціальних і економічних цілей. Вважати інакше було б поверненням до радянського типу мислення. Будь-які виборчі субсидії уряду є шляхом до корупції.

Якщо реформи, вигідні сімейним фермам, не відбудуться або відбуватимуться надто повільно, тоді не буде досягнутий баланс між сімейними фермами і величезними аграрними корпораціями. Холдинги збільшать свої розміри і вплив. Це не найкраще рішення для України.

AgroNews

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!