Агромаркет

Лист ТПП щодо засвідчення форс-мажору не може замінити сертифікат, - правчиня

Лист ТПП щодо засвідчення форс-мажору не може замінити сертифікат, - правчиня

ТПП не встигає видавати всім охочим сертифікати щодо засвідчення форс-мажору, тому підтвердження таких обставин відбувається за допомогою звичайних листів.

Про це розповідає на Фейсбук-сторінці «Земельний фонд України» юрист Ірина Назаренко.

За її словами, заміна сертифікатів за звичайні листи закордонних контрагентів часто дивує. Адже у договорах сторони не могли передбачити той факт, що Україна потрапить у сьогоднішні умови та технічно не зможе забезпечувати бізнес відповідними сертифікатами.

«Нагадаємо, що на практиці доволі багато договорів містили не лише вимоги щодо обов’язкового повідомлення про настання форс-мажору (зазвичай це 3-10 календарних днів – неповідомлення позбавляє можливості посилатись на такі обставини надалі), так і умови щодо укладення додаткових угод в частині подальшої долі господарських зобов’язань за таким договором, якщо форс-мажор триватиме, як правило, 30-60 днів.

Тому здебільшого іноземні партнери з розумінням ставляться до запровадженого воєнного стану в Україні, а також до здатності українського бізнесу до виконання взятих на себе зобов’язань.

Але, як показала практика, лист ТПП України від 28.02.2022 р. №2024/02.0-7.1 для багатьох з них став підставою для вимоги щодо укладання додаткових угод, в яких сторони:

– визначилися з можливістю продовжити строки виконання зобов’язань (виробництва, поставки, переробки товарів тощо);

– відмовились від будь-яких штрафних санкцій у разі затримки виконання зобов’язань — навіть за строками згідно з додатковими угодами,

– домовилися здійснити авансування договорів, які за додатковими угодами можуть або планують виконати взяті на себе зобов’язання.

«Зараз ми говоримо саме про юридичний аспект війни в Україні, який на вимогу ст. 167 ЦКУ та 218 ГКУ вказує на те, що за відсутності належного підтвердження дії обставин непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин (форс-мажор) за даних умов здійснення господарської діяльності, неможливість виконання зобов’язання внаслідок настання таких дій має доводити саме сторона, яка посилається на форс-мажор. І, на жаль, лист ТПП України від 28.02.2022 р. №2024/02.0-7.1 не відповідає умовам належного підтвердження. Тобто лист ТПП не може замінити сертифікат», – зауважила правчиня.

Проте на сьогодні це єдина можливість вказати на наявність форс-мажору на території України для цілей виконання господарських зобов’язань та інших, у т. ч. податкових зобов’язань/обов’язків. Тож не врахувати зміст цього листа не можливо, проте подальші дії мають бути дещо скориговані самими контрагентами, зокрема шляхом укладення додаткових угод та окремих спеціальних домовленостей на період дії воєнного стану в Україні, а можливо і на певний період часу після його припинення/скасування.

Раніше ми писали, як засвідчити форс-мажорні обставини через війну з РФ.