Агромаркет

Кошти на держпідтримку виробників курятини доцільно спрямувати на інші галузі сільгоспвиробництва, – думка

Кошти на держпідтримку виробників курятини доцільно спрямувати на інші галузі сільгоспвиробництва, – думка

Участь економічно самодостатнього виробництва курятини у програмах державної фінансової підтримки є недоцільною, вважає завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш.

Він наводить для цього кілька причин. По-перше, галузь вже повністю відновилася після втрат, які вона зазнала у 2014 році через російську агресію на сході України, і в останні роки досить динамічно розвивається – практично єдина з-поміж інших галузей тваринництва.

До того ж ринок м’яса птиці в Україні фактично перенасичений, а раціональні норми споживання по курятині навіть перевищені – відповідно загроз продовольчій безпеці по даному напряму не передбачається, додав експерт.

Рентабельність відповідного напряму аграрного бізнесу є досить високою. За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, в останні чотири роки вона тримається на рівні не нижче 20% – з урахуванням власної промислової переробки.

З огляду на високу, як для аграрного бізнесу, оборотність капіталу, а, відповідно, й окупність інвестицій, птахівничий напрям на промисловій професійній основі досить привабливо виглядає на фоні інших напрямів діяльності в аграрній сфері, отже, не потребує держпідтримки у формі бюджетних дотацій.

Крім того, додає Леонід Тулуш, «бурхливий» розвиток виробництва м’яса курятини останніми роками фактично стримує розвиток інших видів м’ясних виробництвз огляду на два чинники: цінову доступність м’яса птиці порівняно з іншими видами м’яса, особливо яловичиною, а також низьку купівельну спроможність населення.

Зважаючи на стан насиченості вітчизняного ринку м’яса птиці, нині вже відсутня потреба у будівництві нових виробничих потужностей, якщо вони будуть спрямовуватись лише на задоволення внутрішнього попиту. А саме на ці цілі лише одній компанії – лідеру з виробництва м’яса птиці – було спрямовано понад 806,5 млн грн бюджетних ресурсів держпідтримки, нагадав експерт.

По-друге, цього року частка найбільшого гравця на ринку курятини суттєво перевищить 50%, що свідчить про його явно монопольне становище на ринку. При цьому найбільшому підприємству цієї групи спрямовується понад 83% обсягу дотацій за напрямком «Часткова компенсація вартості тваринницьких об’єктів». Тобто фінансування збільшення обсягів виробництва найбільшим гравцем ринку за рахунок бюджетних ресурсів фактично означає підтримку монополіста, зауважує Леонід Тулуш.

По-третє, птахівничі підприємства, особливо компанія – лідер даного ринку, все більше переорієнтовують свою діяльність на зовнішні ринки, адже вони давно вже переросли можливості вітчизняного ринку. І держава у такий спосіб забезпечує цінову доступність вітчизняної курятини для іноземних споживачів.

Натомість фокус надання державної підтримки має бути сконцентрований на стимулюванні виробництва стратегічно важливої для насичення внутрішнього ринку продукції, доведення обсягів її споживання до раціональних норм, підприємницької трансформації високотоварних господарств населення з метою зменшення обсягів тіньової діяльності, а також розвитку виробництва перспективних нішевих культур, вважає науковець.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!