Агромаркет

Кабмін затвердив стратегію вдосконалення управління й охорони сільгоспземель державної власності

Кабмін затвердив стратегію вдосконалення управління й охорони сільгоспземель державної власності

Кабінет міністрів України затвердив стратегію вдосконалення управління й охорони сільськогосподарських земель державної власності.

Згідно зі стратегією, оприлюдненою в газеті «Урядовий кур’єр» 17 червня, на сьогодні в державній власності перебуває 10,4 млн га сільгоспугідь, з них 3,2 млн га ‒ у власності держпідприємств, 2,5 млн га ‒ в запасі, решта ‒ в оренді.

За інформацією уряду, землі, які знаходяться у власності держпідприємств, використовуються нераціонально шляхом укладення договорів про спільну обробку, що призводить до тіньового обороту грошей.

З переданих в оренду держсільгоспземель понад 27 тис. договорів укладено з розміром орендної плати від 1 до 3% нормативної грошової оцінки земель, тобто середній розмір орендної плати становить 940 грн./га. Водночас ринкова орендна плата за землю в І кварталі 2017 року становила 13% нормативної грошової оцінки, а в деяких регіонах сягала 32%. Близько половини договорів оренди держсільгоспземель укладено на строк до 49 років.

За попередніми розрахунками, через занижений розмір орендної плати бюджети щороку втрачають понад 1 млрд грн.

Зважаючи на відсутність в Україні закону «Про охорону родючості ґрунтів» орендарі часто не дотримуються сівозміни, що призводить до зниження вмісту гумусу, виснаження та забруднення земель.

У зв’язку з вищевказаними чинниками виникла необхідність розробки стратегії вдосконалення управління у сфері використання та охорони держсільгоспземель.

Метою стратегії є ефективне управління й охорона держсільгоспземель для захисту інтересів суспільства, раціонального функціонування сільгоспрегіонов з урахуванням потреб їх розвитку, запобігання деградації земель, забезпечення продовольчої безпеки.

Документом передбачено, що держпідприємства повинні оформити права користування земельними ділянками до 1 січня 2018 року.

Держсільгоспземлі передаватимуться в оренду на термін, не більше ніж сім років виключно на земельних торгах. Стартова ціна лота повинна становити не менше 8% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Договір оренди може бути продовжений на 25 років у разі закладання багаторічних насаджень. Земельні ділянки держсільгоспземель передаватимуться в оренду тільки за наявності агрохімічного паспорта земельної ділянки. Стан орендованих земель перевірятиметься раз на три роки на відповідність показникам агрохімічного паспорта.

Для реалізації зазначеної стратегії уряд планує ввести електронні земельні торги, електронну реєстрацію земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, передати право розпоряджатися землями держвласності територіальним громадам.

Крім того, Кабмін має намір підвищити штрафи за недотримання заходів з охорони земель та збереження ґрунтів, визначити чіткий порядок дій державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель.

Відповідальними за реалізацію стратегії призначені Мінагрополітики і Держгеокадастр.

Інтерфакс-Україна

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!