Іспанія очолила рейтинг найбільших імпортерів українського збіжжя
Минулого року на зарубіжні ринки було вивезено 44,8 млн т українського збіжжя, що на 16% перевищило показник 2022 року. Протилежна тенденція спостерігалась торік стосовно виручки від експорту зерна. 2023 року вона становила 8,3 млрд дол. США, зменшившись на 9%. Тобто, експортні ціни для України відобразили ситуацію на глобальному ринку, адже Індекс цін ФАО на зернові культури в 2023 році знизився більш ніж на 15%.
Про це повідомляє пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» академік НААН
За словами заступника директора ННЦ Миколи Пугачова, незважаючи на триваючу війну, активні бойові дії та цілеспрямовані обстріли нашої портової інфраструктури, у порівнянні з 2022 роком фіксувалось збільшення кількісних обсягів поставок основних товарних позицій продукції цієї групи.
Кукурудзи експортовано 26,4 млн т – майже на 6% більше показника 2022 року.
Обсяги експорту пшениці становили 16,2 млн т. Це на 44% більше, ніж за рік до цього.
Продажі ячменю на зовнішні ринки у 2023 році зросли на 1% і становили 2,2 млн т.
Найбільшими покупцями українського зерна у минулому році традиційно стали представники Європейського Союзу, Азії та Африки. При цьому торік експорт знову здійснювався переважно до країн ЄС.
2023 року рейтинг найбільших імпортерів українського збіжжя із часткою у 17,1% вартості експорту цієї товарної групи очолила Іспанія.
Китай минулого року знову став другим у рейтингу з часткою у 13,9%.
Румунія, яка 2022 року була першою в рейтингу найбільших імпортерів українського збіжжя, 2023 року забезпечила собі третє місце із часткою у 12,5%.
Сукупно ці 3 держави – лідери рейтингу основних імпортерів сформували близько 44% вартісного обсягу усіх закупівель зернопродукції в Україні.
У минулому році на тлі припинення влітку роботи «зернового коридору» під егідою ООН та обмеження імпорту пшениці й кукурудзи з України до окремих країн ЄС, починаючи з квітня, хорошою альтернативою став створений завдяки успішним діям Збройних Сил України тимчасовий морський коридор. Почавши свою роботу в серпні 2023 року з доволі незначних обсягів експорту, він поступово розширював свої потужності. Це дало змогу, зокрема, забезпечити загальний експорт продукції сільського господарства в кількості 7,7 млн т як в грудні 2023 року, так і в січні 2024 року. Найголовніше, що Україна досягає таких результатів власними силами, підсумував Микола Пугачов.
Нагадаємо, у структурі експорту ЄС 82% припадає на агропродукцію.