Імпорт російських добрив обмежать після прийняття спецзакону
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) прийняла рішення про введення антидемпінгових мит на імпорт російських добрив, проте пропонує тимчасово відстрочити їх введення до прийняття Верховною Радою спеціального закону, щоб уникнути можливих негативних наслідків для аграрного комплексу.
«Найближчим часом уряд направить на розгляд народних депутатів законопроект про заходи щодо диверсифікації поставок добрив шляхом зниження ставок ввізного мита на найпопулярніші види добрив (нітрат амонію, карбамід, КАС)», – йдеться в заяві МКМТ.
Комісія також уточнює, що найближчим часом очікує на звернення Мінагропролітики про призупинення прийнятих антидемпінгових заходів, щоб розглянути його до набрання рішенням чинності.
У заяві відсутня інформація про розміри мит, проте наголошується, що основні висновки Мінекономрозвитку про результати антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну з РФ деяких видів азотних добрив свідчать про наявність факту демпінгу.
«Також висновки розслідування свідчать про те, що імпорт російських добрив в Україні за демпінговими цінами завдає шкоди вітчизняним виробникам хімічних добрив і несе загрозу продовольчій безпеці України», – зазначає МКМТ.
Вона вказує, що Росія є основним постачальником добрив в Україні (80-90% від загального обсягу), в результаті імпорт добрив за демпінговими цінами ставить українських аграріїв у небезпечну залежність від їхніх поставок у майбутньому. «Непередбачене припинення поставок російських добрив в односторонньому порядку може стати ще одним інструментом агресії РФ проти України в торговельній сфері», – вважають у МКМТ.
Водночас комісія зазначає, що основними споживачами російських добрив є сільгоспвиробники, тому необхідно враховувати їхню позицію при введенні антидемпінгових заходів. У зв’язку з цим МКМТ заявляє про нагальну необхідність вжиття заходів щодо диверсифікації поставок добрив до України (з Китаю, країн Близького Сходу, США та інших), для чого і пропонується знизити ставки ввізного мита на добрива.
Як повідомлялося, в жовтні 2016 року МКМТ продовжила термін антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну деяких азотних добрив з РФ ще на три місяці – до максимального терміну в 18 місяців.
На початку грудня стало відомо, що Мінекономрозвитку пропонує встановити мита в розмірі до 18,8-31,8%, зокрема, для групи «ЄвроХім» – 18,78%, а для інших виробників з РФ – 31,84%. При цьому для ВАТ «Куйбишевазот» пропонувалося зробити виняток, встановивши нульове мито.
Ініціатором розслідування щодо імпорту карбаміду та КАС із РФ виступила компанія Ostchem з Group DF Дмитра Фірташа, чиї заводи є найбільшими азотними підприємствами в країні.
За даними Ostchem, після введення Україною загороджувальних мит на селітру на рівні 36,03% російські виробники почали активно завозити в Україну азотні мінеральні добрива, які заміняють селітру.
Україна в рамках проміжного перегляду антидемпінгових мит щодо аміачної селітри з Росії в 2014 році збільшила їх розмір у три рази – з 11,91% до 36,03% – і продовжила термін їх дії на п’ять років.
Додати коментар