Фермери назвали ключові проблеми при отриманні кредитів
Високі відсоткові ставки, значна сума першого внеску, відсутність застави, складність бухгалтерського адміністрування фінансової звітності – основні проблеми, з якими стикаються фермери при отриманні кредитних коштів.
Про це йшлося під час круглого столу «Як стимулювати та диверсифікувати діяльність підприємств аграрного сектору України? Сприяння інституційному розвитку, іпотечному кредитуванню та доступу до кредитів для малих фермерів після відкриття ринку землі», організованого Київською школою економіки та Світовим банком.
«Я намагався взяти кредит на купівлю трактора, але банк вимагав сплатити 50% його вартості як стартовий внесок, тому довелося скористатися послугами лізингової компанії під більший відсоток, але без такого значного початкового внеску», – сказав засновник виробничого кооперативу «Як бджола» Олег Бачинський. За його словами, співпрацювати з банками наразі важко і вони не завжди готові кредитувати дрібних фермерів.
Є також проблеми й зі складністю адміністрування податків та фінансової звітності
«На мою думку, якщо б спростити адміністрування податків і зробити їх один чи максимум два, тоді у багатьох з’явиться стимул вийти з тіні і користуватися державною програмою підтримки. Зараз пересічний фермер не може осягнути бухгалтерського обліку, а в селах дуже важко знайти професійного бухгалтера, який захоче зайнятися бухгалтерією у сільському господарстві. Особисто ми робимо це самі», – зазначив Володимир Шегедин, власник фермерського господарства «Шегедин».