Агромаркет

Експерт розповіла про порядок віднесення сум ПДВ до податкового кредиту

Товариство має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, у яких зазначена сума не відповідає відповідним первинним бухгалтерським документам у разі, коли контрагенти-постачальники відмовляються виправляти таку невідповідність, обґрунтовуючи відсутністю істотної помилки.

Про це AgroTimes повідомила Катерина Проскура, д-р екон. наук, сертифікований аудитор, судовий експерт КНДІСЕ.

За її словами, помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Згідно з пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/ послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При цьому відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу. З урахуванням цього, а також норм пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку — покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН платником податку — постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції з постачання товарів/послуг на дату «першої події». Показники такої податкової накладної мають відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.

«Разом з тим, якщо розбіжність на 0,01 та 0,02 грн між вартістю послуги з урахуванням ПДВ та сумою попередньої оплати (авансу) та/або між сумою ПДВ в первинних документах та сумою ПДВ у податковій накладній виникла за рахунок арифметичних заокруглень, то така розбіжність не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту на підставі такої податкової накладної, а тому на підставі такої податкової накладної (за умови дотримання інших правил, визначених Кодексом для формування податкового кредиту) платник податку має підстави включити суму ПДВ до складу податкового кредиту», – зауважила Катерина Проскура.

Вона також зазначила, що покупець має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, у якій допущено помилку в обов’язкових реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу, якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, а помилки в реквізитах такої накладної не заважають підтвердити зміст операції, період, сторони та суму сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг. ІПК від 24.06.2021 №2520/ІПК/99-00- 21-03-02-06.

Нагадаємо, договір фінансового лізингу з нерезидентом не є об’єктом оподаткування ПДВ. Також ми писали, чи потрібно відображати у декларації обсяги імпортованих товарів без ПДВ.