Агромаркет

Економіст розповів, як зібрати 7 млрд грн податків тільки у плодоовочівництві

Як вивести 85% плодоовочевої галузі з тіні та зібрати 7 млрд грн на рік податків розповів економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак в блозі на Zn.ua.

За словами економіста, за найскромнішими підрахунками, плодоовочева галузь України генерує приблизно 60 млрд грн виручки, з яких юридичні особи всіх форм забезпечують приблизно 8,5 млрд грн, тобто близько 15%. Відповідно, лише 15% продукції проходить через систему оподаткування, а 85%, або понад 50 млрд грн – це «тінь».

Зараз, щоб закупити щось у населення, треба надати купу довідок. Якщо їх не буде або щось там з ними не в порядку, то виробник повинен сплатити 18% податку на доходи фізосіб і 1,5% військового збору. До речі, якщо переробник вироблену продукцію не експортує, то ще й 20% ПДВ з кінцевого продукту, адже списати нічого. А здавач може втратити пільги, зазначив Андрій Ярмак.

У Молдові фізособи можуть легально продавати сільськогосппродукцію без бюрократії, але з ідентифікацією здавача (паспорт і код платника податків потрібні) на суму до 460 тис. грн в еквіваленті. Це також не впливає на їхні пільги та інші податки. При реалізації більш ніж на цю суму потрібна довідка про походження товару (фактично довідка про наявність саду, наприклад), і далі можна продавати на суму до 1,8 млн грн. При цьому покупець платить 5% податку за рахунок постачальника і все, – поділився експерт.

Інша проблема – ПДВ, вважає він. У більшості країн Європи на овочі та фрукти він становить 8-12%, навіть в РФ – 10%. В нас – 20%. При 20% у виробника немає шансів конкурувати з імпортом, адже там, в країні походження, ПДВ виробнику повернули. Тому ця продукція ніколи не потрапляє в організовану торгівлю, а продається лише на базарах, лотках тощо, тобто через канали, де ніхто не є платником ПДВ.

«Україна залишається єдиною країною регіону без нормального закону про кооперацію в сільському господарстві. Ми вже більше чотирьох років маємо прекрасний законопроект, він навіть пройшов перше читання, але його ніяк не проголосують в цілому. Це серйозно стримує в розвитку молочну, м’ясну і плодоовочеву галузі, де завжди високий відсоток кооперативів в країнах, що мають нормальний кооперативне законодавство. У більшості країн в цих галузях питома вага кооперативів в ринку коливається від 50 до 80%. В Україні він дорівнює нулю», – підсумував Андрій Ярмак.

Читайте також: Уряд створить інтернет-платформу для продажів малим фермерам