Агромаркет

Ціни на рослинні олії демонструють падіння

Світовий ринок рослинних олій залишається під тиском низького попиту, оскільки на тлі різкого подорожчання енергоносіїв доходи покупців падають, і вони змушені все більше економити. Спочатку ковід-19, а зараз війна в Україні призвели до зміни логістичних ланцюгів та зростання цін на нафту й продовольство, а зниження доходів населення викликає рецесію світової економіки, внаслідок чого падають ціни на товари.

Про це повідомляють аналітики електронноїзернової біржі GrainTrade.

Як приклад, ціни на пальмову олію після зростання до 1500-1600 $/т впали до 770 $/т, а зараз складають 875 $/т, проте попит не збільшується. Цього тижня грудневі ф’ючерси на пальмову олію на біржі в Малайзії стабільно торгувалися на рівні 4121 рінггитів/т або 875 $/т на прогнозах збільшення виробництва та запасів та скорочення експорту, який за період 1-25 жовтня знизився у порівнянні з відповідним періодом вересня на 3,5% за даними компанії Intertek Testing Services, або на 0,6% за оцінками Societe Generale de Surveillance.

Грудневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго за тиждень виросли на 4,2% до 1618 $/т на прогнозах активізації попиту.

Бразильська асоціація виробників біопалива Aprobio звернулася до уряду країни з проханням повернутися до затвердженого CNPE у 2018 р плану, дію якого зупинили через пандемію ковіду та війну в Україні. Він передбачав, що з січня 2023 р. частка біопалива в моторному паливі має збільшитися до 14% (В14), з березня – до 15% (В15), а зараз вона мала складати 13% (В13). Проте фактично цей показник поки залишили на рівні 10% (В10). За оцінками Aprobio, у 2022 р. в Бразилії для виробництва біодизеля використають 19,8 млн т рослинних олій, а у 2023 р – до 30 млн т, якщо країна перейде на мандат В15.

Єгипетський GASC вчора провів міжнародний тендер по закупівлі рослинних олій з поставкою у грудні та внутрішній тендер по закупівлі соєвої олії з відтермінуванням оплати на 180 днів. На міжнародний тендер були запропоновані 5 партій соняшникової олії за ціною 1425-1497 $/т C&F, найдешевшою з який була партія 6 тис т за ціною 1425 $/т C&F, та лише одна партія 14 тис т соєвої олії від російської компанії Aston, яку у підсумку і придбав GASC, хоча її ціна 1600 $/т C&F на 20% перевищувала ціну попереднього тендеру. На місцевий тендер була запропоновала лише одна партія соєвої олії у 3 тис т за ціною 35000 фунтів/т або 1772 $/т. Варто зазначити, що рівні цін пропозицій соняшникової та соєвої олії майже дорівнювали цінам «довоєнного» тендеру від 16 лютого 2022 р.

Підсумки тендеру свідчать, що після падіння у вересні – жовтні ціни пропозицій олій відновилися до довоєнного рівня, і продавці не готові реалізовувати продукцію за цінами нижчими, ніж торік. Нагадаємо, Україна та Польща збудують трубопровід для транспортування рослинної олії. Також у Мінагро розповіли про потужність трубопроводу для транспортування рослинної олії