Агромаркет

Аграріям з тимчасово окупованих територій доведеться сплачувати МПЗ

Аграріям з тимчасово окупованих територій доведеться сплачувати МПЗ

Аграрії з тимчасово окупованих територій, які не мають доступу до свого земельного банку, повинні будуть нараховувати й сплачувати МПЗ у разі, якщо Кабмін не затвердить відповідний перелік територій.

Про це повідомляє пресслужба УКАБ.

З початку 2023 року українські аграрії повинні подавати звіти та розрахунки по сплаті мінімального податкового зобов’язання, яке було введено положеннями Закон України від 30.11.2021 року №1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» як мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь. 

Однак, у зв’язку з повномасштабним вторгненням російської федерації, підпункт 69.15 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України передбачає, що за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, МПЗ не нараховується та не сплачується за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік таких територій визначається Кабінетом Міністрів України. Проте, станом на сьогодні зазначений перелік не затверджено. 

Варто зазначити, що сільськогосподарські землі, щодо яких планується розраховувати МПЗ, є основним активом аграріїв. Але сільськогосподарські угіддя як на прифронтовій, так і на окупованих або деокупованих територіях, мають високий ризик забруднення мінами, нерозірваними боєприпасами. Чимало земель зазнали фізичного пошкодження родючого шару грунту. 

Як наслідок, сільськогосподарські угіддя, що знаходяться або знаходилися в зоні активних бойових дій чи російській окупації, потребують ретельного огляду, розмінування, проведення відновлення земель.

Окрім того, на окупованих територіях обмежується доступ аграріїв до своїх земель та посівів. Відповідно, чимало аграріїв у східних та південних областях України не мають змоги посіяти/зібрати урожай або хоча б провести огляд поля.

“Однак, виходячи з діючих положень законодавства, навіть в теперішніх умовах, коли аграрії фізично не мають доступу до землі, а отже, не можуть отримати дохід, вони повинні будуть нараховувати собі по цих земельних ділянках МПЗ, якщо Кабінетом Міністрів України не буде затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації”, – пояснюється у зверненні.

Враховуючи вищезазначене, УКАБ звернувся до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням посприяти пришвидшенню затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, для належного оподаткування с/г товаровиробників на цих територіях. 

Нагадаємо, МПЗ з гектара сягатиме 1500 гривень.