Агрономія

Зволоження ґрунту на більшості територій України залишається недостатнім

Опади, які спостерігалися на початку третьої декади листопада, були незначними і не перевищували 0,3-1,0 мм (2-8% від норми), лише подекуди у північних та східних районах країни – 8-9 мм (44-56% від норми), але вони не покращили ситуацію з вологозапасами ґрунту.

Про це повідомляє прес-служба Національної академії аграрних наук України.  

Як зазначається, зволоження ґрунту на більшості територій країни залишилось на недостатньому, а місцями незадовільному рівнях. Волога у верхньому горизонті ґрунту поступово втрачається, він є слабозволоженим.

«Аномально тепла погода на початку зимового періоду, яку спостерігаємо останніми роками, відтерміновує перехід озимих зернових до вимушеного спокою», – йдеться в повідомленні.

Припинення вегетації ‒ це день, після якого протягом п’яти діб температура є нижчою за 5 0С і в умовах поточного року ця дата настала на два тижні пізніше за середньобагаторічну (6 листопада). Температура повітря 23-26 листопада підвищувалася  до 3-50С, що спричинило тимчасове відновлення вегетації озимих культур.

Нині маємо добрі умови для проходження І фази загартування. Але при умові – зниження температур вночі до 0 0С і за денної температури ‒ 6‒10 0С. Рослини пшениці озимої після проходження І фази розвитку можуть переносити зниження температур до мінус 14 0С, зберігаючи життєздатність.

Загрозливих агрометеорологічних явищ протягом звітного періоду, які могли б негативно вплинути на перезимівлю озимих зернових культур, не відмічалося. У цілому, погодні умови другої та третьої декад листопада були задовільними для перезимівлі озимих зернових культур, подальший їх стан буде залежати від рівня загартування рослин та гідротермічного режиму впродовж календарної зими.