Ефект від підживлення соняшнику залежить від системи обробітку ґрунту і вмісту карбонатів
Відгук соняшнику на позакореневе живлення мікродобривом залежить не лише від норми використання мікроелементів, а й від умісту карбонатів і системи обробітків ґрунту.
Про це свідчать результати досліджень ефективності некореневого підживлення соняшнику комплексним препаратом мікроелементів на основі комплексону ОЕДФ (ОЕДФ-мікродобриво) Лабораторіїєю родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДГ «Донецьке» ННЦ ІГА імені О. Н. Соколовського.
За нульового обробітку ґрунту позитивний ефект на культурі соняшнику отримано тільки від рекомендованої (5 л/га) дози мікродобрива. Причому за вмісту карбонатів 25-30 г/кг у 30-60 см шару ґрунту отримано до 20% приросту врожаю, а за 200-275 г/кг ґрунту – до 6%.
На тлі мінімального обробітку ґрунту було виявлено зменшення проросту врожаю від обробки рослин ОЕДФ-Мікродобривом у нормі 2,5 л/га за збільшення вмісту карбонатів у шарі ґрунту 30-60 см.
Для мінімального обробітку ґрунту за норми препарату 2,5 л/га регресійна залежність приросту врожаю від умісту карбонатів шару ґрунту 30-60 см підпорядковується лінійному рівнянню, згідно з яким негативний ефект від дози добрива спостерігається на тлі вмісту карбонатів понад 210 г/кг ґрунту:
r² = 0,9992; r = -0,9996; p = 0,0004;
х – карбонати шару ґрунту 30–60 см у г/кг ґрунту;
у – збільшення врожаю соняшнику до контролю (%), ОЕДФ-Мікродобриво 2,5 л/га.
Додати коментар