У партіях імпортних саджанців фундука висока сортова невідповідність, – дослідження
Науково-виробничий центр «Ін Вітро Плант» провів дослідження сортової різноманітності горіха. Результати виявилися вражаючими: у групі зі 160 індивідуальних зразків, сумарно заявлених як 10 сортів, було ідентифіковано 40 різних генотипів.
Тобто кожний четвертий сортовий саджанець не відповідав заявленому сорту, а самі партії саджанців, задекларовані до продажу як моносортові, складалися з суміші сортів.
Про це пише журнал «Садівництво по-українськи».
«Сортова невідповідність і частка сортових домішок у експортованих до України партіях саджанців, які нам вдалося перевірити, була тим вищою, чим більше постачальник садивного матеріалу був віддаленим від першоджерела сорту», – зазначила керівник «Ін Вітро Плант» Тетяна Корня.
За її словами, партія саджанців італійського сорту фундука Тонда ді Джофонні, отримана в установі, яка створила сорт, мала 100% сортову ідентичність. У партії саджанців цього сорту з румунського розсадника, який дорощував куплені в Італії сортові рослини, сорту не відповідало майже 50% рослин. Партія саджанців фундука на основі італійських сортів, яку завозили з Грузії, містила лише 10% матеріалу, що відповідав заявленим сортам.
Утім, навіть у саджанцях фундука, що надійшли з італійського розсадника, було спостережено підміну одного сорту іншим. «Загалом із усіх перевірених нами партій садивного матеріалу найбільш засміченою була та, що надійшла з Грузії, – розповіла Тетяна Корня. – Кожна рослина у партії мала інший генотип, і це попри те, що партія була заявлена одним сортом і мала пакет необхідних документів і сертифікатів».
За результатами ДНК-аналізу сортів фундука під різними назвами було ідентифіковано один і той самий сорт, а також різні генотипи рослин під однією сортовою назвою.
Були й спроби видати рослини невідомого походження за популярний сорт. Так, сорт Барселонський внесений до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, але під його назвою під час досліджень було виявлено щонайменше п’ять генотипів. «У 90% випадків під цією назвою в Україні продавався іспанський варіант сорту Барселона, – зазначила Тетяна Корня. – У французькому садівництві він має назву Фертиль де Кутард. На жаль, ці рослини не відповідають районованому в Україні сорту Барселонський, відповідно є незимостійкими, вимерзають і мало придатні до вирощування в наших умовах».
Додати коментар