Інфекційне усихання винограду викликає загибель рослин
Інфекційне усихання виноградних кущів присутнє повсюдно і наносить їм значної шкоди. Ураження спостережено в усіх сортах винограду півдня України – стійких немає.
За останнє десятиліття інфекційні хвороби деревини винограду набули властивостей прогресуючої епіфітотії, на високоштамбових виноградниках вони настільки шкідливі, що обмежують їхню продуктивність і довговічність.
Економічна шкода від інфекційного усихання значна, оскільки воно суттєво знижує кількість і якість урожаю, викликає загибель рослин, насадження зріджуються.
Хворобу викликають кілька патогенних грибів і бактерій, з-поміж яких найпоширенішими є збудники еутипозу та чорного раку.
Також установлено, що усихання кущів пов’язане з комплексним інфікуванням кількома збудниками хвороб: чорною плямистістю, ескою, усиханням (паралічем) гребеня, сапрофітними грибами.
За ураження всихають окремі рукави, далі – штамби, це спричиняє загибель кущів. Розвитку, шкідливості й інтенсивності прояву хвороб сприяють морозні та механічні ушкодження, ґрунтова і повітряна посухи тощо.
Речовини, які виділяють гриби-збудники інфекційного усихання, токсичні для виноградної рослини. Внаслідок токсикозу урожай знижується на 20-30%, за сильнішого пошкодження багаторічних частин куща – на 50% і більше, за ураження всієї судинної системи штамбів втрати перевищують 90%.
Раніше інфекційне усихання виноградних кущів спостерігалося переважно у старих насадженнях. Натомість сучасні обстеження промислових насаджень засвідчили значне ураження збудниками інфекційного усихання молодих кущів винограду (віком 5-7 років).
Додати коментар