Глютеновий корм позитивно впливає на несучість курей
Вчені дослідили, що допустимим рівнем додавання глютенового корму в комбікорми для птиці є 10%. Обмежувальним чинником для збільшення рівнів уведення є переважно невисокий рівень обмінної енергії у цьому кормі.
Також встановлено, що введення глютену в кількості до 10% маси раціону замість аналогічної кількості соєвого шроту позитивно впливало на несучість курей і не впливало на масу яєць.
Збільшення рівнів уведення глютену понад 10% призводило до зменшення несучості й маси яєць.
Також без негативного впливу на показники яєчної продуктивності можна додавати глютеновий корм в раціони курей-несучок кількості до 20%. Таким чином знижуються і витрати на корми.
Глютеновий корм є побічним продуктом у процесі виробництва з кукурудзи крохмалю, патоки й олії. Його виробляють із залишкових частин зерна (мезги), макухи кукурудзяних зародків, води, в якій замочувалося зерно кукурудзи та води, у якій промивалися його фракції з умістом сухих речовин близько 6% після виділення з них крохмалю, сиропу, олії та глютену.
Після висушування цієї суміші отримують корм для птиці з умістом сухих речовин близько 90%. Він може бути розсипним і гранульованим.
Додати коментар