Зернові корми для птиці містять розчинну й нерозчинну клітковину
Більшість птахівників вважає клітковину зайвим баластом у кормах, від якого потрібно позбавитися або мінімізувати його вміст. Однак, як засвідчили численні дослідження, деякі речовини, що об’єднуються поняттям «клітковина», або ж «волокна», життєво важливі для здоров’я та благополуччя птиці.
У годівлі під клітковиною зазвичай розуміють комплекс складних високомолекулярних вуглеводів й інкрустаційних речовин, які становлять основу оболонок рослинних клітин. Їхня основна функція – захищати клітки від несприятливого впливу зовнішнього середовища й оберігати від розщеплення в травному тракті тварин. До складу цього комплексу входить целюлоза, геміцелюлоза, пентозани, пектинові речовини, лігнін, кутин, суберин і деякі інші речовини.
Згідно з іншим визначенням поняття «клітковина» – це частина рослинних кормів, що не перетравлюється травними ферментами шлунково-кишкового тракту тварин. Хімічно ці речовини визначаються в основному як некрохмалисті полісахариди.
До клітковини належать також деякі інші компоненти рослин – такі, як стійкий крохмаль, інулін, лігнін, хітин, пектин, ẞ-глюкани й олігосахариди.
Виділяють розчинну й нерозчинну клітковину. Ті волокна, що входять до фракції «сира клітковина» (целюлоза, лігнін і частина гемоцелюлози), належать до нерозчинної фракції.
Співвідношення розчинної й нерозчинної клітковини в кормі впливає на його засвоюваність. Нерозчинна клітковина не перетравлюється самою птицею, проте може бути джерелом їжі для бактерій.
Унаслідок ферментації вона перетворюється на коротколанцюгові жирні кислоти, виділяючи енергією. Цей пребіотичний ефект сприяє розвитку бактерій і позитивно впливає на стан і функцію травної системи птиці.
До розчинної клітковини належать пектини, крилани, бета-глюкани та багато інших речовин. Вони можуть тією чи іншою мірою перетравлюватися птицею, проте в процесі перетравлювання зменшують засвоюваність інших поживних речовин корму (протеїну, крохмалю, ліпідів) через збільшення в’язкості перетравлюваної маси, зв’язування їх у випадку пектину або утворення бар’єрного ефекту.
Зернові корми містять обидва типи клітковини, в той час як продукти переробки соняшнику більшою мірою – нерозчинну клітковину.
Додати коментар