Метаболічний статус корів покращується за відсутності сухостійного періоду
Негативний енергетичний баланс (НЕБ), що, як правило, розвивається у корів на початку лактації, призводить до розвитку розладів, загострення патологій і захворювань: таких, як значне зниження маси тіла, кетоз і порушення й гальмування репродуктивної функції.
Згідно з даними багатьох дослідників, відсутність сухостійного періоду в корів сприяла розвитку тенденції до зниження захворюваності на кетоз.
Водночас на фертильність тривалість сухостійного періоду не впливала. Метаболічний статус корів покращувався за відсутності сухостійного періоду. В крові корів без сухостійного періоду підвищувалася концентрація глюкози й знижувалася кількість неестерифікованих жирних кислот порівняно з коровами з традиційним сухостійним періодом. Це вказує на те, що в корів із поліпшеним енергетичним балансом нижча мобілізація запасів жиру з тіла, що також позначається на вмісті жирних кислот у молоці.
У корів зі звичайним сухостійним періодом вища концентрація довголанцюгових жирних кислот під час ранньої лактації, ніж у корів без сухостійного періоду.
Висока концентрація довголанцюгових жирних кислот у корів за важкого перебігу НЕБ походить від мобілізації жиру в організмі.
Корови з важким НЕБ мають нижчу продуктивність АТФ в епітеліальних клітинах молочної залози через зменшену активність циклу трикарбонових кислот. Низька мітохондріальна активність упродовж НЕБ може призвести до зменшення синтезу жирних кислот в епітеліальних клітинах молочної залози.
Тому в корів за відсутності сухостійного періоду спостерігалися вищі концентрації синтезованих коротколанцюгових жирних кислот на ранній лактації, ніж у корів із сухостійним періодом 60 днів.
Додати коментар