Овочі-Ягоди-Сад

Хелатні сполуки заліза підвищують якість саджанців яблуні

Хелатні сполуки заліза підвищують якість саджанців яблуні

Застосування хелатних сполук заліза у розсадниках яблуні на ґрунтах із високим умістом карбонатів підвищує економічну ефективність розсадницького підприємства. Так, завдяки підвищенню якості саджанців можна отримати 30,6-40,4 тис. грн/га додаткового прибутку залежно від сорту.

Багаторічний моніторинг фітосанітарного стану розсадників яблуні на вегетативній підщепі у південно-східній частині України засвідчив прояви хлорозу на 5-10% площі. Перші прояви хвороби припадали на третю декаду травня.

На ступінь ураження рослин хлорозом впливав не лише вміст у ґрунті карбонатів, гумусу та рівень рН, а й динаміка розподілу цих показників у різних горизонтах ґрунту.

На ділянках, де з глибиною вміст органіки у ґрунті зменшувався (4,1% гумусу у шарі 0-20 см та 1,85% на глибині 60-80 см), спостерігалися прояви хлорозу середньої сили.

Якщо вміст гумусу зменшувався від 3,24% на поверхні до 0,9% на глибині 60-80 см, саджанці яблуні ушкоджувалися хлорозом значною мірою.

На ділянках, де вміст карбонатів був на рівні 5,1%, починаючи з верхніх горизонтів, рівень пошкодження рослин хлорозом також був значним. У зелених тканинах рослин усіх сортів яблуні, вирощених на ґрунтах такого складу, значно зменшився вміст хлорофілу А і В та каротину.

Для подолання хлорозу протягом трьох місяців, починаючи з першої декади травня, саджанці яблуні позакоренево підживлювали сполуками заліза – 0,1%-м розчином залізного купоросу та 0,1%-м розчином хелату заліза.

Обприскування виконували кожні 10 днів. Це в 1,8 раза підвищило вміст хлорофілу А і В у зелених тканинах рослин сорту Ренет Симиренка. У сорту Голден Делішес уміст хлорофілу у зелених тканинах зріс у 2,6-3,2 раза порівняно з контрольним варіантом.

Позакореневе підживлення саджанців яблуні хелатом заліза поліпшило основні біометричні показники саджанців. У саджанців Ренету Симиренка та Голден Делішесу довжина головного пагона була порівняно з контрольним варіантом більшою на 21% та 22% відповідно, діаметр пагонів – на 13% та 15% відповідно.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!