Зміна клімату дозволить вирощувати соняшник там, де раніше його не було
Вирощування соняшнику на півдні та в окремих районах Центральної та Східної Європи обмежено насамперед температурним режимом, зокрема, високою температурою в період цвітіння та наливу насіння.
Біологічний максимум температури, або верхня температура, вище за яку ріст і розвиток соняшнику припиняється, дорівнює 34-40 °С і залежить від генотипу, зволоженості ґрунту й повітря.
Висновки вчених щодо перспектив збитків урожаю соняшнику під впливом кліматичних змін різняться залежно від зони досліджень та від обраної математичної моделі обчислень.
У недавньому дослідженні французьких учених використано дві моделі можливих змін клімату в Україні: модель помірного потепління (+2,4 °С до 2065 року) і модель жорсткого потепління (+4,3 °С до 2065 року).
Тільки через підвищення температури й сумарного випаровування (за умовами моделі жорсткого потепління) загальне виробництво соняшнику в Україні скоротиться на 50%.
Водночас у разі реалізації моделі помірного потепління виробництво збережеться на сучасному рівні, а, можливо, й підвищиться.
Хоча прогнозовані кліматичні зміни згубні для соняшнику в південних і східних районах Європи, в північних районах потепління клімату, яке сприяє подовженню періоду вегетації рослин завдяки загальному подовженню теплого періоду року, дозволить вирощувати соняшник там, де його раніше не було.
Нині соняшник висівають на півдні Фінляндії, на широті 62°. У наступному десятиріччі дуже ранні генотипи соняшнику, можливо, вирощуватимуть на широті 65° і північніше.
Також представлені дослідження, що свідчать про можливе просування соняшнику на південь Великої Британії, де, за оптимістичними для культури прогнозами, він може до 2050 року захопити до 80% орних земель.
Додати коментар