Біопаливо чи органічне добриво: як можна використати зрізані виноградні лози
Зрізані виноградні пагони придатні як для виготовлення паливних гранул, так і для поповнення запасів органічної речовини ґрунту.
Так, кілограм абсолютно сухих виноградних лоз за спалювання здатен дати 17,22 МДж енергії. Після обрізання виноградник дає 1,7-2,8 тонн/га лози, або 13,6-22,4 ГДж енергії (еквівалент 421 кг дизпалива).
Зазвичай же зрізані пагони та багаторічні фрагменти кущів вивозять за межі винограднику та спалюють. Такий спосіб утилізації є недосконалим. Передусім господарства витрачають кошти на пальне, аби лоза, вологість якої сягає 45-48%, горіла, а в довкілля потрапляють шкідливі сполуки.
Придатні зрізані лози й для підвищення енергетичного потенціалу ґрунту винограднику ‒ йдеться про внесення органіки під багаторічні насадження.
Обидва напрямки використання лози мають переваги й недоліки та різною мірою ефективні в енергетичному й екологічному плані.
Пошук оптимального способу утилізації виноградних лоз має ґрунтуватися на детальному аналізі прибутку та втрат. Важливо, як організовано промислові виноградники в регіоні, яка механізація застосовується, який обсяг виноградних лоз щороку видаляють і який обсяг енергії доведеться витратити для їх збирання, подрібнення й логістики.
Також слід урахувати екологічні ризики від внесення подрібненої лози у ґрунт плантації.
Додати коментар