Агрономія

Гектар чорнозему в середньому коштуватиме три тисячі доларів — VoxUkraine

Гектар чорнозему в середньому коштуватиме три тисячі доларів — VoxUkraine

Експерти VoxUkraine порахували, скільки коштуватиме земля в Україні.

Про це йдеться в публікації на ЛІГАБізнесІнформ.

Особливість ринку в тому, що більша частина сільськогосподарських земель в Україні обробляється не власниками, і більшість власників є пенсіонерами. Тому ринок землі в Україні не буде інертним. З іншого боку, більшість угод з продажу землі в інших країнах фінансується банками. А в Україні кредитів на купівлю землі фактично немає. Цей фактор буде стримувати попит на землю. Доцільно чекати велику кількість транзакцій в перші 2—3 роки після відкриття ринку продажів (5—7% залежно від наявності обмежень). Причиною стане спекулятивний попит і спроби легалізувати раніше здійснені неформальні угоди.

Щодо цін на сільськогосподарські землі, в сусідніх країнах і країнах ЄС вони дуже відрізняються. Найвищі ціни зафіксовані на Мальті та в Нідерландах (більше 60 тис. дол. за га). У більшості західноєвропейських країн ціни коливаються від 15 000 до 30 000 дол. за га, а в Східній Європі — від 1000 до 5000 дол. за га. Ціни з найвищими темпами зростання в 2000—2009 роках зафіксовано в нових членах ЄС: Латвії, Румунії та Литві — 71%, 62% і 47% відповідно.

Найвищі орендні ставки зафіксовані в Данії, Ірландії та Нідерландах (більше 600 дол. за га щорічно), а найнижчі — в Литві та Словаччині (54 і 26 дол. за га відповідно). У більшості інших країн орендні ставки знаходяться в районі 200 дол. за га. Вартість оренди визначається в основному економічною віддачею від використання землі, тобто залежить від вартості сільськогосподарської продукції, яку можна зробити на одному гектарі, за вирахуванням інших витрат. При цьому вигода від обробітку сільгоспземель залежить від ціни на сільськогосподарські товари, технології, родючості ґрунтів і доступності земель. У деяких країнах ринку оренди землі не існує зовсім або він спотворений. Наприклад, у Сербії та Грузії. В Україні орендні ставки на землю у приватній власності становили близько 75 дол. за га перед девальвацією гривні, а в 2015 році знизилися до 32 дол. (зі значними відмінностями між регіонами). Інші фактори, що утримують низькими орендні ставки в Україні, пов’язані з фрагментованістю земельних угідь і слабкою ринковою позицією власників землі, а також зі складністю реєстрації прав оренди.

Ціни продажу на добре розвинених ринках приблизно дорівнюють величині капіталізації економічної віддачі від оренди землі. Таким чином, в країнах з низькими процентними ставками і більш доступними кредитами ціни на землю будуть вищими, зазначають у VoxUkraine. Окрім процентної ставки, більш високий рівень захисту прав власності на землю (наприклад, формальна реєстрація і дієва судова система) сприятиме більш високими цінами. З іншого боку, спотворення (наприклад, обмеження розмірів землі у власності, обмеження доступу на ринки земель, податки) будуть знижувати ціни. Можливість здавати землю в оренду і використовувати її в якості застави, а також субсидії сільськогосподарським виробникам підвищують вартість землі та ціни.

Всі вищезазначені чинники впливають на співвідношення орендних ставок і цін на землю, яке коливається від 0,06% до 5,99% у країнах ЄС (середнє значення — 2,01%). Найнижче співвідношення спостерігається на Мальті, у Великобританії та Люксембурзі (нижче 1%) — ціни відносно більш високі в порівнянні зі ставками оренди. Найвищим співвідношення орендних ставок і цін є в Литві та Болгарії (понад 4%) — ціни на землю відносно низькі в порівнянні з економічною віддачею від землі, відображеної в орендних ставках.

Якщо в Україні співвідношення орендних ставок і цін буде таким же, як у ЄС, слід очікувати, що середня ціна на землю буде становити 2990 дол. за га (з 95% довірчим інтервалом від 1480 дол. до 6030 дол. за га).

Agravery

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!