Ладижинський завод біо- та ферментних препаратів «Ензим», червень 2017 року
Журналісти журналу The Ukrainian Farmer побували на Ладижинському заводі біо- та ферментних препаратів «Ензим», де випускаються популярні серед українських аграріїв біопрепарати.
Триходермін, ФітоДоктор, Етноцид, Урожай Зерно — ці та багато інших препаратів Торгового Дому «Ензим-Агро», можна сказати, вже стали класикою для аграріїв, котрі у своїх технологіях намагаються використовувати менше «хімії». В їхній ефективності переконалися навіть скептики, котрі «свято вірили», що без традиційних пестицидів здолати шкідники хвороби просто неможливо. Приємно і те, що біопрепарати українського виробника не поступаються якості аналогам відомих cвітових компаній. Це тому, що продукція Торгового Дому «Ензим-Агро» виробляється на потужному заводі, де встановлено високотехнологічне сучасне обладнання. У безперечній якості продукції ТД «Ензим-Агро» кореспонденти нашого журналу переконалися, відвідавши підприємство, де народжується легендарні Триходермін ФітоДоктор — Ладижинському заводі біо- та ферментних препаратів «Ензим».
Завод біо- та ферментних препаратів «Ензим» розташовано на околиці міста Ладижин (Вінницька обл.). Раніше тут бувати не доводилося, тому перше наше враження — величезні масштаби підприємства з територією більше десяти гектарів і гігантськими корпусами. І справді, офіційно визнано, що завод «Ензим» є унікальним інноваційним високотехнологічним підприємством. Єдиним на сьогодні справді великим біотехнологічним промисловим майданчиком на території України, що здатен випускати до 16000 товарних тонн біо- препаратів на рік.
Після спілкування з керівництвом підприємства про історичне минуле та сьогодення заводу ми відправилися на екскурсію його цехами. Отож отримали унікальну можливість спостерігати від А до Я за процесом народження живих препаратів, призначення яких — стати надійними помічниками аграріїв.
Передусім потрапили у найсвятіше підприємства — Музей штамів, звідки беруть початок усі виробничі процеси. Там, у депозитарії, де постійно підтримують належні умови (температура повітря, вологість, режим освітлення тощо) в пробірках і колбах живуть культури, які незабаром стануть основою майбутніх біопрепаратів. Перед тим, як стати посівним матеріалом, штами культур проходять через складні перетворення. Зокрема, відбувається процес пересівання бактерій (пасаж) для масштабування та підрощення посівного матеріалу. До кожної культури – індивідуальний підхід, адже умови для росту й розмноження є різними для всіх. Слід зазначити, що процеси, які під мікроскопом відбуваються з культурами, фіксують на фото, отож відповідальні фахівці заводу в режимі онлайн можуть спостерігати за кожною «реінкарнацією». І вчасно внести корективи, якщо щось піде не так.
Після музею штамів ми потрапили у відділення, де за допомогою спеціального обладнання та за рецептурою, розробленою мікробіологами підприємства, готують живильне середовище, у якому вирощуватимуться мікроорганізми.
Серцем заводу вважається відділення ферментації. Тут у величезних апаратах (біореакторах) в абсолютно стерильних умовах відбувається вирощування мікроорганізмів (ферментація). Процес триває від 10 до 140 год (залежно від культури). Система повністю автоматизована — численні датчики стежать за станом культури (забезпечення киснем, підтримання оптимальної температури й т. ін.). Кожний біореактор має три сателіти, куди в процесі росту мікроорганізмів із суровим дотриманням асептики вводять різноманітні добавки. Адже в одному мілілітрі культуральної рідини міститься понад мільярд живих мікроорганізмів, і необхідно виключити потрапляння сюди навіть однієї клітини сторонньої мікрофлори.
Оператор у режимі онлайн на моніторі комп’ютера уважно стежить за процесами ферментації. Наприклад, надходить сигнал про те, що мікроорганізмам бракує харчування. Тоді окремо готують підживлення і подають, дотримуючись правил стерильності, у біореактор.
У відділенні концентрування (ультрафільтрації) за допомогою трьох ультрафільтраційних установок проходить концентрування препаратів до потрібної активності. Цей процес (утім, як і всі інші) є дуже відповідальним. Потім залежно від того, яка потрібна форма препарату — рідка чи концентрована, його або розливають (додаючи стабілізатори), або подають на сушіння. Останню функцію виконують чотири розпилювальні сушарки з різною потужністю.
Не менш важливим є відділення очищення. Є два види продукції — живі мікроорганізми й продукти їхньої життєдіяльності. Якщо потрібні живі мікроорганізми, то в стерильних умовах їх розфасовують безпосередньо з біореактора, а якщо потрібні продукти життєдіяльності мікроорганізмів (ферменти), біомасу відділяють за допомогою системи рамних фільтрів й отримують фільтрат, де міститься рідкий фермент.
Після фасування біопрепарати потрапляють на склад готової продукції. Тут же є і склад-холодильник, де підтримується низька температура (+4…+6 градусів), адже частину продукції треба зберігати за низьких температурах. Зі складу готової продукції ФітоДоктор із «побратимами» роз’їжджаються по всій Україні, а також за кордон, куди згідно з договорами, постачається продукція ТД «Ензим-Агро».
І, звичайно, як не згадати про контроль якості біопрепаратів. На заводі «Ензим» цю функцію виконують дві лабораторії — поточного контролю та центральна заводська лабораторія. Перша ретельно стежить за якістю посівного матеріалу, який надходить із посівної станції й живильного середовища, контролює проміжну продукцію. Готовий продукт перевіряють у центральній заводській лабораторії, яка видає відповідний документ про якість продукції. Всі лабораторії заводу оснащено сучасним обладнанням, на якому працюють висококваліфіковані фахівці.
Зрозуміло, за браком журнальної площі, ми описали етапи виробництва біопрепаратів лише схематично, насправді процес їхнього «народження» є надзвичайно складним, який потребує і наукових знань, і відповідальності працівників, і відповідного технічного оснащення.
І наостанок варто згадати, що в асортименті ТД «Ензим-Агро» налічується понад 40 найменувань препаратів лише для рослинництва: комплексні інокулянти, інокулянти для бобових, біологічні фунгіциди, біологічні інсектициди, мікродобрива (в хелатній формі), біологічні добрива, ад’юванти, склеювачі, біодеструктори рослинного матеріалу.
Кожен із біопрепаратів компанії вже довів свою ефективність на практиці. Більшість біопрепаратів унесено до переліку OrganicStandard і можуть офіційно застосовуватися в органічному землеробстві. Працівники компанії надають консультаційний супровід з усіх біопрепаратів, які випускає завод. За потреби надається практична допомога з оцінювання ефективності застосування.
Довідка
Ладижинський завод біо- та ферментних препаратів «Ензим» — єдине в Україні велике промислове підприємство з виробництва біотехнологічної продукції. Використовуючи 30-річний (завод створено 1970 року) досвід роботи й сучасні технологічні рішення, ми виробляємо продукцію гарантовано високої якості, оперативно підбираючи оптимальні рішення для кожного конкретного споживача.
На сьогодні ми готові забезпечити потреби українського та закордонного споживача у високоефективних, сучасних продуктах, отриманих шляхом мікробного синтезу. Препарати, що ми випускаємо, зареєстровані в установленому порядку й мають усю дозвільну документацію на виробництво й реалізацію.
Завод і його працівники неодноразово були ушановані почесними званнями й нагородами за високі показники продуктивності та якості продукції. Контроль здійснюється власними лабораторіями на всіх етапах виробництва: від заходу сировини до відвантаження готової продукції споживачеві. Основні види продукції, що випускає Ладижинський завод біо- та ферментних препаратів: ферментні препарати для різних галузей промисловості, ферментні препарати для сільського господарства, ферментні комплекси для годівлі сільськогосподарських тварин, пробіотичні препарати, біологічні засоби захисту рослин, препарати для очищення води та ґрунту, готові лікарські форми й медичні субстанції.
На ДП «Ензим» розроблено й задокументовано Систему-менеджмент якості (СМЯ) на відповідність вимогам стандарту ДСТУ ISO 9001. Вона впроваджена й функціонує у всіх підрозділах підприємства.
24 червня 2008 року за результатами аудиту, який проводив зовнішній орган сертифікації, було видано перший Сертифікат відповідності Системи менеджменту якості стандарту. У 2014 році проведено четверту ресертифікацію СМЯ підприємства, відповідність стандарту ДСТУ ISO 9001 підтверджено Сертифікатом, чинним на сьогодні.
Орган сертифікації щорічно проводить наглядові аудити відповідно до Програми технічного нагляду.
Під системою менеджменту якості розуміється частина системи керування підприємством, що базується на задокументованих процедурах керування й виконання бізнес-процесів. Цілі системи менеджменту якості: виявлення та задоволення вимог споживачів, керування взаємопов’язаними взаємозалежними процесами, які прямо й побічно впливають на якість, успішно досягаються на нашому підприємстві. На підприємстві проводять планові внутрішні аудити підрозділів і процесів, затверджена група внутрішніх аудиторів, які пройшли навчання за стандартом ISO 19011 й отримали Сертифікат внутрішнього аудитора.
На ДП «Ензим» регулярно проводиться навчання керівників у зовнішніх організаціях, також провідні фахівці України в області менеджменту якості організовують навчання інженерно-технічного персоналу на підприємстві.
Переваги впровадження Системи менеджменту якості: підвищення ефективності системи керування підприємством, скорочення витрат на керування, поліпшення якості продукції та робіт, поліпшення розуміння персоналом цілей і завдань підприємства, підвищення рівня мотивації та виконавської дисципліни працівників, велика відповідальність за власні результати й завдяки цьому підвищення продуктивності праці, залучення персоналу в роботу за якістю, збільшення його прихильності до ідеї якості.