Точка зору

Ігор Швайка вміє робити сильні заяви: «За будь-яких проявів корупції на місцях дії будуть моментальними й жорсткими!» Правильно, не починати ж із професіональної команди експертів у самому міністерстві…

Олексій Харсун
консультант
Ігор Швайка вміє робити сильні заяви: «За будь-яких проявів корупції на місцях дії будуть моментальними й жорсткими!» Правильно, не починати ж із професіональної команди експертів у самому міністерстві…

 

Однак є запитання до нового міністра, які стосуються переважно центрального апарату аграрного відомства України. То ж ставимо по-порядку.

 

1. У липні 2012 року Кабінет Міністрів створив ПАТ «Державний земельний банк». Офіційно банк створювався для забезпечення аграріїв доступним фінансуванням, неофіційно — для концентрації земельних масивів у «правильних» руках для подальшого перепродажу. Поглянемо на першу особу банку — Світлану Скосирську. «Донецька» раніше працювала заступником голови правління «Південкомбанку». Як голова правління банку «Київ» (із 24 травня 2011 р.) пані Скосирська під час офіційного візиту делегації МінАПіП у Пекін 18–20 серпня 2011 року підписувала чотиристоронню українсько-китайську рамкову угоду про співробітництво в галузі аграрного виробництва. Відповідно до неї банк «Київ» забезпечуватиме банківське обслуговування експортно-імпортних операцій ДП ДПЗКУ з китайськими партнерами на території України.

 

За результатами 2013 року Держзембанк під орудою пані Скосирської отримав 2,9 млн гривень збитку та, згідно із заявою голови Державного агентства із земельних ресурсів Сергія Тимченка, скупка й передача державних земель Держзембанку у 2014 році не здійснюватиметься.

 

Тоді для чого цей банк? Пане міністре, дайте відповідь: чи плануєте ви дерибанити українські землі? Сформулюйте ваше ставлення до інструменту земельного дерибану — Держзембанку.

 

2. Ви 14 березня провели зустріч із Послом КНР в Україні паном Чжан Сіюнем. Тема зустрічі — співпраця в рамках зернових контрактів і «пошук нових напрямів роботи». Чи розумієте ви, що в рамках системи «форвардних» закупівель, створених ДПЗКУ, навіть виконати зобов’язання перед китайськими партнерами нереально? Обдуривши аграріїв — підсунувши замість «форварда» із чітко зафіксованою ціною продажу договір поставки зерна майбутнього врожаю з непрогнозованою кінцевою ціною — із ким ви виконуватимете китайський контакт у 2014 році? Із тими аграріями, які самі не проти вас обдурити?

 

Сильний хід — прикинутися, що в Криму нічого не відбулося й попросити гроші в китайських партнерів на відновлення систем зрошення. Звідси запитання: чи плануєте ви дерибанити китайські кредити?

 

З. Об’єднання страховиків «Аграрний страховий Пул» було створено 7 листопада 2012 р. До його складу входять ПАТ «Страхова компанія «Брокбізнес», ПАТ «Страхова компанія «Страхові гарантії», ПАТ «Українська аграрно-страхова компанія» і ТДВ «Страхове товариство «Домінанта». Члени Пулу страхують програми державних закупівель Аграрного Фонду та ДЗПКУ. Вартість комплексного страхування кукурудзи згідно з «форвардними» контрактами ДПЗКУ становила 52,5 грн/т (3,5% від 1500 грн — мінімальної інтервенційної ціни, установленої згідно з наказом Мінагрополітики від 14.03.2012 №125). Що ж отримували аграрії за такий досить високий тариф? Франшизу 45%! Тобто навіть втративши 45% урожаю аграрій не отримував би жодного страхового відшкодування. Для порівняння, ті самі страхові компанії за аналогічними договорами з аналогічною страховою премією, але без участі держави, готові страхувати аграріїв з франшизою не більше ніж 20%! Фактично за такої франшизи мова йде про фіктивне страхування, унаслідок якого аграрії втрачають кошти, а хтось їх «знаходить».

 

Страхування державних закупівель потрібне, але реальне, а не фіктивне, де розмір франшизи буде адекватним актуарним розрахункам. До речі, оскільки вигодонабувачем є ДПЗКУ, логічно страхувати не повну суму страхового покриття згідно з контрактом (яка, до речі, немає нічого спільного з реальністю), а лише суму отриманих авансів. От і виходить, що аграрії переплатили за страховий захист Аграрному страховому Пулу мінімум утричі.

 

Отож, запитання: чи працюватимуть при вас старі схеми оббирання селян, чи придумаєте щось новеньке? Із певним колом Ваших «експертів» це неважко, повірте, у них ще повно нереалізованих талановитих ідей.