Овочі-Ягоди-Сад

Світовий ринок кісточкових: погодні втрати, дефіцит і зростання цін

Світовий ринок кісточкових: погодні втрати, дефіцит і зростання цін

У сезоні 2025 року ринок кісточкових фруктів у ключових регіонах світу характеризується нестабільністю виробництва та цін, спричиненою погодними умовами, скороченням площ і високим попитом.
Про це повідомляє Fresh Plaza.

В Італії загальні обсяги залишаються стабільними, але урожайність низька, що стимулює зростання цін. У північних регіонах ситуація ускладнюється через скорочення садів. Водночас на півдні країни сезон добігає кінця – на ринку залишились лише пізні сорти. Площі під персиками, нектаринами та павіями зменшились на 3% у порівнянні з 2024 роком.

Урожай в Іспанії продовжує надходити на ринок, особливо з Каталонії, де врожай на 13% перевищує середній за останні 5 років. Ціни на деякі категорії, зокрема абрикоси, зросли більш ніж на 60% завдяки високим літнім температурам і дефіциту на ринку. Проте град пошкодив окремі ділянки, що вплинуло на якість і обсяги.

Франція фіксує зростання виробництва абрикосів, натомість обсяги персиків знизились на 8%. Попри це, ринок залишається активним, а ціни на персики зросли на 11% у річному вимірі.

У Нідерландах спостерігається дефіцит персиків через град в Іспанії. Пропозицію наразі переважно складають сливи, але ціни на них впали на 30%. У Бельгії попит обмежений через літні витрати споживачів.

У Німеччині ціни знижуються через розширення постачання, здебільшого зі сторони Іспанії. Водночас продукція з Італії та Туреччини представлена в обмежених обсягах, а попит перевищує пропозицію лише частково.

Україна зазнала значних втрат у вирощуванні черешні та абрикосів через весняні заморозки, особливо в Закарпатті. До того ж продукція з частини Херсонщини та Запоріжжя, де раніше вирощували «мелітопольську черешню», більше не надходить на ринок. Зростає імпорт – черешні з Іспанії, Греції, Молдови, абрикосів із Туреччини, Вірменії, Азербайджану.

У Туреччині також менші обсяги врожаю, але попит на експорт до Європи, Азії та Північної Америки залишається високим. Незважаючи на труднощі з логістикою та якістю, країна зберігає конкурентні позиції.

У Північній Америці сезон розпочався рано. У Каліфорнії якість плодів висока, але розміри менші, що обмежує експорт. Активно працює внутрішній ринок.

Південна Африка ще не розпочала сезон імпорту. У Марокко врожай змістився північніше, але якість плодів хороша. Поставки спрямовані переважно до Великої Британії та Німеччини.

У Лівані сезон черешні короткий, постраждав від погоди, а ціни на внутрішньому ринку подвоїлись. Експортери шукають нові ринки після обмежень з боку Саудівської Аравії.

Читайте також: Садівничий край недоотримав 80% кісточкових і 50% зерняткових