Як забезпечити ґрунт поживними речовинами завдяки правильній роботі з пожнивними рештками

Нетоварна продукція зернових і зернобобових культур є важливим джерелом органічних і мінеральних речовин. Її хімічний склад варіює залежно від виду культури, властивостей ґрунту, погодних умов у період росту і розвитку рослин (таблиця). Суха солома містить до 14% вологи, 80-82% – органіч ної речовини. Уміст елементів живлення суттєво коливається: азот – 0,45-1,45%; фосфор – 0,20-0,35; калій – 0,45-1,60; кальцій – 0,28-1,82; магній – 0,09-0,27; сірка – 0,11-0,27%. Також до її складу входять мікроелементи (Zn, Mn, Cu, Co й ін.).
Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише Володимир Чабан, кандидат сільськогосподарських наук (ДУ Інститут зернових культур НААНУ».
За середнього вмісту поживних речовин із тонною соломи в ґрунт повертається 5,5 кг азоту, 2,5 – фосфору, 9 – калію, 3,4 – кальцію, 1,2 кг магнію та мікроелементи, кількість яких у вегетативній масі перевищує зерно (цинк – 3-10 г, марганець – 8-16, мідь – 0,9-3 г).

Швидкість розкладання в ґрунті соломи залежить від типу ґрунту, його фізичних, хімічних, біологічних властивостей, кліматичних умов, виду соломи, способів обробітку. Для розкладання тонни соломи потрібно додатково вносити 8-10 кг азоту на одну її тонну, що забезпечує необхідне співвідношення С : N (20–30 : 1), за якого маса розкладається без активного залучення азотного фонду ґрунту. Для цього вносять аміачну форму азотних добрив.
Ефективність такого агрозаходу підтверджено експериментально. Вивчення поживного режиму ґрунту в кінці серпня, через місяць після загортання рослинних і післяжнивних решток озимини у ґрунт, свідчить, що за сприятливих умов вологозабезпечення внесення компенсаційної дози азотних добрив на їх розкладання позитивно позначилось на азотний режим.
Кількість нітратів в орному шарі підвищилась у 2,9 раза, до 19,7 мг/кг ґрунту, як порівняти з 6,7 мг/кг на контролі, а збільшення нітрифікаційної здатності ґрунту становило 45%. Відповідно до вмісту забезпеченість ґрунту азотом нітратів відповідала середній і низькій.
Нагадаємо, органічні добрива мають переваги перед мінеральними.