У травні молоко-сировина демонструє стабільність цін

Протягом травня ціни на молоко-сировину в Україні залишалися стабільними, попри надлишок пропозиції, що компенсувався експортом готової продукції до ЄС.
Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
Середньозважена ціна трьох ґатунків молока на 22 травня була на рівні 15,97 грн/кг (без ПДВ), що на 3 коп. менше, ніж місяць тому.
Середня закупівельна ціна молока екстраґатунку знизилася на 3 коп., як порівняти з другою половиною квітня, ‒ до 16,12 грн/кг. Діапазон цін у господарствах варіювався від 15,5 до 16,5 грн/кг.
Вищий ґатунок на 22 травня в середньому коштував 15,93 грн/кг, що на 2 коп. менше, ніж місяць тому. Ціни на молоко цього ґатунку коливалися в межах 15,3-16,2 грн/кг.
Середня ціна на молоко першого ґатунку не змінилася з другої половини квітня: 15,6 грн/кг. Мінімальна ціна в господарствах ‒ 15 грн/кг, а максимальна – 15,8 грн/кг.
Однак у планах Єврокомісії відновити з 6 червня мита й квоти на українську аграрну продукцію, в результаті чого експорт молочних продуктів з України до ЄС може скоротитися, а закупівельні ціни поступово знизитися.
Якщо ЄС не поширить пільги на біржові товари з України, то вітчизняні експортери вершкового масла, сухого знежиреного молока й згущеного молока, ймовірно, не впишуться в квоти, поза межами яких діятимуть 25% мито на готову продукцію, наголошує Георгій Кухалейшвілі.
Він припускає, що здешевлення сухого знежиреного молока, яке є побічним продуктом при виробництві вершкового масла, може чинити тиск на ціни на молоко-сировину.
Також на закупівельні ціни тисне збільшення пропозиції та споживання імпортних сирів на внутрішньому ринку, частка яких досягла 47%. Стабілізувати ціни на молоко-сировину може обмеження імпорту польських сирів і збільшення кешбеку на 30% за покупку вітчизняних. Утім, реалізація цих заходів малоймовірна через позицію Мінекономіки й небажання погіршувати відносини з Польщею.
Загрозою для української молочної галузі залишається спалах ящуру в Європі.
Як повідомлялося, 54% молока в І кварталі виробили в промисловому секторі.