Агрономія

Посіви сої останніми роками стали значно уражувати антракнози

Посіви сої останніми роками стали значно уражувати антракнози

Останніми роками посіви сої стали значно уражувати антракнози. Збудниками є гриби роду Colletotrichum Corda. (C. truncatum, C. destructivum, C.  coccodes, C. chlorophyti, C. gloeosporioides, C  incanum, C. plurivorum, C. sojae, C. musicola, C. brevisporum).

Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише кандидат сільськогосподарських наук Тетяна Кислих.  

За її словами, в Україні питання видової належності збудників антракнозу сої потребує детального вивчення. Збудники хвороби уражують надземні органи рослин упродовж вегетаційного періоду.

Сівба інфікованого посівного матеріалу призводить до загибелі проростків ще до виходу на поверхню ґрунту або на ранніх етапах розвитку рослин. Найчастіше симптоми хвороби спостерігаються на початку формування бобів.

На прикореневій частині рослини виникають темно-коричневі дрібні плями та смуги, стебла бліднуть, а на місці смуг з’являються глибокі тріщини. Далі уражуються тканини черешків, листка та молодих бобів. На листку плями кутасті, темно-бурі; на бічних стеблах і черешках – витягнуті червонувато-коричневі, а на бобах – округлі з бурим обідком. Згодом з’являється спороношення гриба. Чорні щетинки можна побачити голим оком (фото).

. Симптоми антракнозу й спороношення грибів роду Colletotrichum

Через стулки бобів гриб проникає в насінину. За несприятливих погодних умов хвороба може перебігати майже безсимптомно. Інтенсивному розвитку хвороби сприяє тепла погода з наявністю краплинної вологи протягом 12 год.

Нагадаємо, польові культури по-різному реагують на різні чинники формування врожайності.