Тваринництво

Свиноматки уражуються C. novyi переважно влітку

Свиноматки уражуються C. novyi переважно влітку

Синдром раптової смерті свиноматок і неонатальну діарею поросят спричиняє одна група мікроорганізмів ‒ клостридії. У разі діареї поросят фігурує Clostridium perfringens, а раптову загибель свиноматок спричиняє Clostridium novyi, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Потрапивши в організм і перебуваючи в кишківнику, збудник проявляє доволі слабку активність, однак за споруляції накопичується в печінці. У разі ушкодження печінки, наприклад за міграції личинок паразитів, спори проростають і продукують некротичний токсин, який кров’ю розноситься по організму, руйнуючи кровоносних судин.

Ураження печінки супроводжується її знебарвленням. Слизова тонкого кишківника в стані гострого запалення. У місцях масованого руйнування судин навколишні тканини, просочуючись кров’ю, чорніють (саме через це захворювання ще має назву «чорна хвороба»). Трупи загиблих свиней роздуті від накопичених під шкірою газів і дуже швидко розкладаються, змінюючи забарвлення від зеленого до фіолетового.

Від появи клінічних ознак і до раптової смерті може минути лише кілька годин. Ураження свиноматок C. novyi превалює влітку у підсисний період або наприкінці поросного.

Обидва збудники спричиняють раптову загибель. У дорослих свиней чинниками смерті можуть бути обидва збудники, проте основним залишиться C. novyi.

Синдром раптової смерті свиноматок також реєструють за використання солом’яної підстилки у період відгодівлі.

Нагадаємо, підкислення корму ефективно пригнічує клостридії.