Агрономія

Загроза поширення лучного метелика зберігається у Степу та Лісостепу

Загроза поширення лучного метелика зберігається у Степу та Лісостепу

Загроза від лучного метелика зберігається як в степових, так і лісостепових областях, рівень її у 2025 році буде визначатись погодними умовами.

Про це йдеться у Прогнозі фітосанітарного стану агроценозів України, опублікованому на сайті Держпродспоживслужби.

Як зазначається, лучний метелик у 2024 році, як і в останні 8 років, мав обмежений розвиток у природних стаціях та агроценозах. Агрометеорологічні умови звітного періоду були в цілому несприятливими для розвитку фітофага. Найбільш поширеним лучний метелик був у Степу, де формував переважно три покоління, менш поширеним – у центральних областях Лісостепу, де розвивалось два повних і одне факультативне покоління шкідника.

Зимівля шкідника пройшла добре. За результатами весняних ґрунтових розкопок у Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Полтавській, Черкаській областях коконів із гусеницями, що зимували, не виявлено. За зимовий період, переважно від хвороб, загинуло до 6% зимового запасу. Навесні обліковували від 0,09 до 2 екз. на кв.м коконів із живими гусеницями 11 (Дніпропетровська, Миколаївська, Одеська, Херсонська обл.) на 1-10% обстежених орних земель та 10-20% неорних площ.

Літ метеликів І покоління, як і у попередні 2 роки, у південних областях розпочався в третій декаді квітня – першій декаді травня, в центральних – з другої декади травня по першу декаду червня. Інтенсивність льоту імаго у переважній кількості областей була від слабкої до середньої в межах 1-3 екз. на 10 кроків. Найбільшу силу льоту лучного метелика – 4-6 екз. на 10 кроків спостерігали на багаторічних травах у Дніпропетровській та Миколаївській областях.

В зоні поширення фітофага шкідливість гусениць відмічалася переважно на неорних землях, багаторічних травах, у посівах кукурудзи, соняшнику, сої, де за чисельності 0,2-2 екз. на кв.м було пошкоджено 0,5-2% рослин у слабкому ступені (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська, Черкаська обл.). Загалом чисельність та шкідливість гусениць першого покоління була невисокою, тому значної шкоди сільськогосподарським посівам шкідник не становив. Несприятливі погодні умови під час льоту метеликів другого покоління зумовили незначне збільшення чисельності та шкідливості фітофага в центральних та подекуди південних областях.

Нагадаємо, за даними Держпродспоживслужби, підгризаючі совки залишаються найнебезпечнішими фітофагами.