
Спеціалізована годівля поліпшує здоров’я та репродуктивні здібності кнурів-плідників
Ключ до розмноження

Спеціалізована годівля поліпшує здоров’я та репродуктивні здібності кнурів-плідників.
У сучасному свинарстві правильне харчування є важливим чинником для забезпечення не лише здоров’я тварин, а й високих результатів у розмноженні й загальній ефективності виробництва. Одним з основних складників є годівля кнурів, оскільки від їх стану здоров’я та репродуктивних здібностей залежить відтворення високопродуктивного поголів’я. Сучасні підходи до годівлі кнурів передбачають індивідуальний підхід до кожної тварини, використання спеціалізованих кормів і добавок, а також урахування фізіологічних потреб кнура на різних етапах його життя.
Кнури-плідники — це особлива категорія свиней, що забезпечують репродукцію стада. Годування й утримання кнурів-плідників повинні забезпечувати їхню високу статеву активність, достатній об’єм сперми та її належні якісні показники. Так, якісною вважається сперма, у якій не більше як 25% аномалій: до 10% цитоплазматичних крапель, до 10% аномалій акросоми, до 5% аномалій голівки. Поряд із цим мінімум 70% сперміїв повинні рухатися прямолінійно. Якщо якість погіршується, причину часто шукають у порушеннях годівлі й умов утримання, параметрів мікроклімату, експлуатації та людському чиннику.
Особливості годівлі
Особливість годівлі кнурів-плідників полягає в тому, що позитивна реакція на неї виявляється не відразу, а через певний час. Сперматогенез триває не менше як два тижні, тому підготовку кнурів до отримання сперми розпочинають не пізніше ніж за 20–30 днів, а ще краще забезпечити кнуру не менше як 45-60 днів повноцінної годівлі.
За інтенсивного використання в кнурів-плідників значно пришвидшуються обмінні процеси в організмі. Це зумовлено тим, що дорослий кнур за одну садку виділяє від 250 до 500 мл сперми, і на її повторне утворення, а також на компенсацію енергетичних витрат, що відбуваються в процесі садки або отримання сперми для штучного осіменіння, потрібна велика кількість поживних речовин та енергії. Потреба в них прямо залежить від породи кнура-плідника, його віку, живої ваги, міри його угодованості, інтенсивності використання, індивідуальних особливостей тварини.
На сьогодні кормові норми для кнурів контролюють за багатьма показниками (в межах 25–30). Згідно з однією із цих норм, лінолева кислота (омега-6 жирна кислота) є однією з жирних кислот, уміст якої потрібно враховувати в раціоні кнурів-плідників. Також особливе значення мають омега-3 жирні кислоти для старих кнурів, у яких репродуктивні властивості нижчі.
Під час аналізу сперми кнурів виявлено, що з віком відношення омега-6 : омега-3 в еякуляті збільшується на користь омега-6 жирних кислот, що, відповідно, погіршує якість сперми, життєздатність і репродуктивні властивості кнурів. Застосування кормових добавок із додаванням омега-3 жирних кислот відновлює співвідношення омега-6 : омега-3 й подовжує термін використання кнурів.
Значення вітамінів
Важливе значення для репродукції мають вітаміни. Вітамін А впливає на рухливість сперміїв і бере участь у сперматогенезі. Брак у раціоні плідника вітаміну А знижує прояв статевих рефлексів, об’єм еякуляту та концентрацію сперміїв. Спостерігається олігосперматизм — зменшення об’єму отриманого еякуляту, порівнюючи з нормою (менше за 100 мл) та олігоспермія — зменшення кількість сперміїв в еякуляті.
Вітамін Е виступає біологічним антиоксидантом і перешкоджає появі отруйних продуктів, які утворюються в результаті переокислення жирних ненасичених кислот, украй шкідливих для репродукції.
Вітаміни групи В беруть участь у формуванні органів статевої системи під час росту й розвитку кнурів і підтримують їх нормальні функції в статевозрілому віці.

Підвищений рівень кальцію й фосфору потрібен для міцності кінцівок у дорослих племінних тварин, включно з кнурами. Зокрема, у разі браку в раціоні кальцію спостерігаються патології кінцівок, кульгавість і порушується дозрівання сперміїв.
Вітамін D сприяє всмоктуванню кальцію в кишківнику й підтримує адекватні концентрації кальцію та фосфатів у сироватці крові для нормальної мінералізації кісток і запобігає гіпокальцемічній тетанії. Він також потрібен для росту кісток і їхньої реконструкції остеобластами й остеокластами. Без достатнього надходження вітаміну D кістки можуть стати тонкими, ламкими або недостатньо міцними. За дефіциту вітаміну D знижується запліднювальна здатність сперміїв.
Цинк і селен — мінерали, які безпосередньо беруть участь у виробництві сперми. За дефіциту цинку, наприклад, виникають зміни покручених сім’яних канальців сім’яників і подовжується дозрівання сперміїв, внаслідок чого збільшується їхня аглютинація (склеювання). Посилює аглютинацію також брак кальцію та магнію. За браку вітаміну Е, селену та фосфору виникають дегенеративні процеси в сперміях, епітелії сім’яних канальців, знижується статева активність, а також можуть виникати різні патології придаткових статевих залоз.
Також понаднормове введення жиророзчинних і водорозчинних вітамінів не призводить до помітного впливу на характеристики сперми та статевої активності кнурів. Збалансованість раціону за амінокислотами, мінералами й вітамінами знижує рівень енергії та протеїну на 15% без зниження кількісних і якісних показників спермопродукції.
Тривале білкове та енергетичне голодування знижує вироблення сперматозоїдів. Особливо згубно діє саме білкове голодування. Так, дефіцит білка в раціоні призводить до зниження синтезу естрадіолу — гормону, що регулює статеву активність (лібідо).

Мікотоксини у кормах також можуть спричиняти серйозні проблеми. Молоді й племінні свині зазвичай найбільш сприйнятливі до негативного впливу токсинів. Вони пригнічують імунну систему свиней, погіршують якість сперми, призводять до зниження споживання корму та підвищують ембріональну смертність.
Одним із найбільш вивчених і ефективних методів зниження негативної дії мікотоксинів є введення в раціон адсорбентів. Ефективний адсорбент зв’язує мікотоксини в шлунково-кишковому тракті тварини в міцний комплекс, який проходить травною системою й видаляється з фекаліями, запобігаючи або мінімізуючи вплив мікотоксинів на організм тварин.
Готове рішення
Доведено, що застосування орган ічних (хелатних) сполук мікроелементів забезпечує кращу асиміляцію нутрієнту, ніж уведення його в раціон у неорганічній формі. Це сприяє підвищенню продуктивності спермогенезу і якості еякуляту, що робить доцільним використання хелатних мікроелементів у годівлі тварин.
Побутує думка, що відмінний кнур коштує половини стада. Вплив кнура, якого використовують із племінною метою, значно більший, як порівняти зі свиноматкою, особливо за кількістю нащадків, що походять від нього. Цим і визнається роль кнура у якісному поліпшенні показників продуктивності в господарстві. Ураховуючи все вище зазначене, компанія ТОВ «Вітагро Нутришин» розробила спеціалізований готовий комбікорм для кнурів-плідників PREMIUM BOAR з урахуванням потреб організму тварини в період її інтенсивного використання. Розпочавши застосування цього продукту, ви істотно полегшите свої завдання і отримаєте гарантований, покращений результат. Комбікорм — завжди кращий вихід, тому що розрахувати самостійно точну кількість потрібних поживних речовин практично складно.
